Türkiye Yüzünü Balık Ürünlerine Dönüyor

Yazan Ekolojist

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, katıldığı İzmir Ticaret Odası (İZTO) Eylül ayı meclis toplantısında eğitim, tarım ve hayvancılık konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli öncelikle eğitimde 2035 yılı hedeflerini değerlendirdi. Konuşmasında Türkiye’nin eğitime dair iddialarının altını çizen Pakdemirli “2035 yılında bugün hiç kurulmamış bir şirket dünyanın en büyük şirketi olacak. Bu şirket eğitim sektöründe olacak. Trilyon dolarla ölçülecek bir şirket kuracak.” ifadelerini kullandı.

Tek Çare Teknoloji

İkinci olarak Türkiye’nin tarım sektöründeki atılımına dikkat çeken Pakdemirli, Türkiye’nin dünyayı doyuran bir ülke konumuna geleceğini ifade etti. Pakdemirli bu hedefe ulaşmak için önümüzde aşılması gereken zorluklar olduğunun altını çizdi. Nüfus artışı ve kentleşmenin artması beklenirken, bir yandan da tarım üretimini arttırmak gibi bir ödevimizin olduğuna değinen Pakdemirli “Bugün itibarıyla dünya nüfusu 7,5 milyar.

2050’de 9,1 milyar olacak. Şehirleşme bugün itibarıyla yüzde 55, 2050 itibarıyla yükselmiş olacak. Köyden kente göç kaçınılmazken, diğer yandan dünyada 6 trilyon gıda üretimi var. Bir yandan göç kaçınılmazken, diğer yandan yüzde 50 gıda üretimini artırmamız gerekiyor.” dedi. Pakdemirli bunlara ulaşabilmenin yegane yolunun teknolojik gelişmeler olduğunu vurguladı. Sanayi 4.0’da olduğu gibi tarımda da 4.0’ın mutlaka uygulanması gerektiğini paylaştı.

Buğdayda Problem Yok

Bakanlığın hem üreticiyi hem de tüketiciyi koruduğunu belirten Pakdemirli, artan enflasyona karşı tüketiciyi enflasyona ezdirmemek için önlemler alındığını belirtti.

Buğday ile ilgili konularda da gelişmeleri paylaşan Bakan, fiyatların düşmeye başladığını; yakın zamanda buğday fiyatları ile ilgili olumlu gelişmeler yaşanacağını ve buğdayda önemli bir artış beklendiğini ifade etti.

Pakdemirli tarımda yapısal problemlerin olduğunu; fakat bunları çözmek için Bakanlık olarak gerekli adımları attıklarını da sözlerine ekledi. Kendisinin genç bir tarım bakanı olduğunu hatırlatan Pakdemirli, bu sorunların çözümü için biraz zaman isteyip “Sabır” dedi.

Et Tercihimiz Değişmeli

Pakdemirli, hayvancılık ile ilgili merak edilen konulara da açıklık getirdi. Türkiye’nin protein üretiminde sorunu olmadığını ifade eden Pakdemirli, et tercihinin değiştirilmesi ile birlikte sorunun ortadan kalkacağını söyledi. Konuşmasında ”tavuk eti, kırmızı et ve balık eti toplamı Türkiye’nin ihtiyacından çok daha fazla. Türkiye 2023 hedefi olan balık ürünleri ihracatında 1 milyar doları geçmiş durumda. Bu tercihleri biraz içinde değiştirirsek aslında Türkiye’nin et ile ilgili de problemi yok.”  dedi.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın