Karbon Ayak İzi Nasıl Azaltılır?

Yazan Ekolojist

Karbon ayak izi; insan faaliyetlerinin doğaya verdiği zararın karbondioksit olarak ölçüsüdür. İnsanların ürettiği sera gazlarının birim olarak ölçümü ile oluşturulur. Ayak izi iki kısım içerir. Birinci kısmı doğrudan olan yani fosil yakıtların yanmasından ortaya çıkan CO2 gazının ölçüsüdür. İkinci kısım da ise insanların ürettiği yaşamın başından sonuna kadar geçen dönemdeki ürünlerin yapımı ve kullanımı sonucu ortaya çıkan CO2 gazının ölçüsüdür. Karbon ayak izi bireysel olduğu için herkesin kendi ürettiği ve tükettiği maddelere dikkat etmesi gerekir. Ne yazık ki öyle görünmüyor.

Benzer: Karbon Ayak İzi Nasıl Hesaplanır?

Karbon Ayak İzi Örnekleri 

Basında yer alan haberlere göre el kurulamanın bile karbon ayak izi var. Ellerinizi yıkayıp kağıt havluyla kuruladığınızda yada makina ile kuruladığınızda etrafa yayılan gaz miktarı karbon ayak izini ifade ediyor. Kullandığınız her elektrikli eşyada bilin ki gaz saçıyorsunuz. Her televizyon izlediğinizde, telefon şarj ettiğinizde hatta birine mail atmanızın bile karbon ayak izi bulunuyor.

Benzer: Karbon Ayak İzini Azaltacak 20 Yöntem

Karbon ayak izi oluşturmayan bir ürün düşünün fakat bu sizden uzakta. Onu almanız için bir taşıt kullanmanız gerek yani bir ayak izi oluşumu daha. Yani her bireyin ulaşım, enerji tüketimi ve satın aldığı ürünle havaya yayılmasını sağladığı karbon miktarı sizin ayak izinizi oluşturur.

Ayak İzlerinize Dikkat           

Karbon ayak izinin artması halinde atmosferde biriken metan ve karbondioksit gazları sera gazlarının oluşumuna sebep olacak. Böylece artan bu gaz yoğunluğu dünya yüzeyinin çok fazla ısınmasına ve buzulların erimesine sebep olacaktır. Buzulların erimesi ile yerini karalar ve sular alacak ekolojik yaşam dengesi bozulacak ve orada yaşayan canlılar yaşamlarının tehlikeye girmesiyle türlerinin yok olma durumuyla karşı karşıya kalacaklar.

Ayak İzlerinizi Azaltın    

Canlılığı ve doğayı korumak adına yapmamız gereken bazı şeyler bulunuyor. Karbon ayak izini azaltın. Kullandığınız enerji kaynaklarını yenilenebilir enerji kaynaklarından seçerek örneğin güneşten faydalanarak işe başlayabilirsiniz. Tatile çıkarken hepimiz uçak kullanmak isteriz fakat hiçbirimiz uçak yakıtlarının zararına bakmayız. Uçak yerine deniz taşıtları kullanın. Toplu taşıma araçları kullanarak yada aracınızı paylaşarak işe gidin. Satın aldığınız ürünlerin nereden geldiğine bakın çok uzaktan gelmişse almayın onun yerine yakın yerlerden alın. Gereksiz ambalajlanmış ürünlerden kaçının.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın