Karbon Ayak İzini Azaltacak 20 Yöntem

karbon ayak izini azalt
Yazan Ekolojist

Küresel ısınmaya sebep olan sera gazlarının salımı, insanlığın doğal, bireysel ve toplumsal ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan tüm aktiviteler sonucunda ortaya çıkıyor. Küresel ısınma beraberinde iklim değişikliğini de getiriyor.

Dengesiz iklim koşullarını daha yoğun hissettiğimiz son yıllarda iklim uzmanları, karbon salımına dikkat edilmezse dünyanın çok fazla zamanı kalmadığını vurguluyor. 

Bu noktada hükümetler, sanayi, toplumlar ve bireylere, kısacası tüm insanlığa tüketimleri konusunda daha bilinçli ve dikkatli olmaları gerektiği sonucu ortaya çıkıyor.

Karbon ayak izi, birim karbondioksit cinsinden ölçülen, insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsü olarak tanımlanıyor. Karbon ayak izimizi hesaplamak, dünyaya verdiğimiz zararın ölçüsünü bilmek adına önemli.

Peki birey olarak karbon ayak izini nasıl azaltabiliriz? Güneş panelleri ve enerji tasarruflu ürünleri satın almak, karbon ayak izini azaltmak için muazzam ancak her bütçe için uygun olmayabilir. İşte çevre üzerindeki etkinizi en aza indirgemek için hem cebinizi zorlamayacak hem de rahatça uygulanabilir 20 yöntem.

1) Çamaşırlarınızı Kurutucu Kullanmak Yerine Asarak Kurutun

karbon ayak izini azaltma yöntemleri

Çamaşırlarınızı kurutucu kullanmak yerine asarak, her ay yaklaşık 20 TL tasarruf sağlayabilir ve sera gazı emisyonlarınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

2) Bulaşık Makinenizi Dolmadan Çalıştırmayın 

karbon ayak izini azaltma

Bulaşık makinenizi çalıştırmadan önce tam olarak dolu olduğundan emin olun. Enerji verimli bir bulaşık makineniz varsa, daha fazla su, elektrik ve para tasarrufu sağlayabilirsiniz. Enerji verimli bulaşık makinesi, faturalarınızda yılda 150 TL ‘den daha fazla tasarruf sağlar. Aynı zamanda elle yıkamayla karşılaştırıldığında yılda 20.000 litre su tasarrufu sağlar.

3) Sifonunuza Pet Şişe Yerleştirin

su tasarruf yönetmleri

Tuhaf gelebilir, ancak sifonunuza pet şişe yerleştirmek, su haznenize daha az su dolmasını sağlayarak gereksiz su israfını önler. Sifona pet şişe yerleştirmek, her birey için günde 8 litreye kadar su tasarrufu sağlar. Karbon ayak izini azaltmak için oldukça kolay bir yöntem.

4) Yürüyün ya da Bisiklete Binin

karbon ayak izini azaltma yöntemleri

Evinizden dışarı çıkmanız gerekiyorsa ve hedefiniz bir kilometreden kısa mesafede duruyorsa, araba kullanmak yerine yürümeyi veya bisiklete binmeyi tercih edin. Bu sayede aracınızdaki emisyonu önemli ölçüde azaltırken, spor yapmak için zaman yaratmış olacaksınız. 

5) Ampullerinizi Değiştirin

karbon salımını azaltma

Eğer hala kullanmıyorsanız ampullerinizi, enerji tasarruflu kompakt floreasn ampuller (CFL) veya LED ampuller ile değiştirin. LED ampul kullanarak, ampul ömrü boyunca 600 kg karbondioksit salımını önlemiş olursunuz.

Led Ampul
FİYATLARI GÖSTER

Araştırmalar, ABD’deki her evin LED ampullerine geçtiğinde, aydınlatma için harcanan elektriğin yarı yarıya düşeceğini gösteriyor.

6) Çöp Öğütücü Kullanmayın

atık azaltımı

Çöp öğütücüsünü çalıştırmak su ve enerji harcatır. Bunun yerine, mutfağınıza organik atıklarınızı ayırdığınız bir çöp kutusu yerleştirin. Böylelikle organik atıklardan kompost elde edebilir, besin öğeleri bakımından zengin bu toprağı bahçenizde veya balkon bahçeciliğinde kullanabilirsiniz.

7) E-Faturaya Geçin

atık azaltım

Ortalama bir yetişkin, her yıl 4 kg fatura ve önemsiz posta (broşür,tanıtım) alır. Bu istenmeyen postalar, su ve ağaçların israfına yol açar. Şirketlerle doğrudan iletişime geçin ve onlardan sizi posta listelerinden çıkarmalarını isteyin. Faturalarınız için ise e-faturayı tercih edin.

8) Isıtıcılarınızı Durdurun

elektrik tasarruf

Kışın, klima, kombi ve termostat gibi ısıtıcılarınızı evde olmadığınız zaman diliminde 15 derece soğutarak veya durdurarak, yıllık ısınma harcamalarınızdan yüzde 15 tasarruf edebilirsiniz. Benzer şekilde yaz aylarında, yine evde olmadığınız zaman diliminde klimayı kapatmak da faturalarınızda tasarruf sağlayacak aynı zamanda karbon ayak izini azaltacaktır.

9) Işıkları Söndürün

karbon salınımı azaltımı

Bir odadan çıkarken ışıkları kapatma alışkanlığı edinin. Aynı şekilde, bilgisayar ve televizyon gibi elektronik eşyalarınızı da kullanmadığınızda mutlaka kapatın. Ayrıca bu cihazları  kullanmadığınızda elektrik kullanmalarını önlemek için fişten çıkarın.

10) Musluğu Kapatın veya Sensörlü Musluk Başlığı Kullanın

xiaomi xiaoda otomatik sensorlu su tasarruf musluk başlığı

Xiaomi Xiaoda Sensorlu Otomatik Su Tasarruf Cihazı

FİYATLARI GÖSTER

Dişlerinizi fırçalarken, duş alırken veya traş olurken suyu kullanmadığınızda musluğu kapatın ve temiz suyun kullanılmadan kirli suya karışmasına izin vermeyin.

Bir diğer alternatif ise Xiaomi ekosisteminden bir ürün olan Xiaoda Otomatik Su Tasarruf Musluk Başlığı ile hem rahatlıkla musluğunuzdan su akışı sağlayabilir hem de ciddi oranda tasarruf sağlayabilirsiniz. Şarjı 6 ay boyunca dayanabilen Xiaoda Otomatik Musluk Başlığı, 6 adet farklı musluk başlık setiyle hemen hemen bütün musluklara uyarlanabilir. Hem yan hem alt sensörüyle de çok kolay bir kullanım imkanı sunar.

11) Pazardan Alışverişi Tercih Edin

tüketimi azaltma yöntemleri

Meyve ve sebze satın almak için süpermarketlere gitmek yerine yerel çiftçilerin pazarlarını tercih edin ve yerel olarak yetiştirilen ürünleri satın alın. Bu sayede hem yerel ekonomiye katkıda bulunmuş olacaksınız hem de ürünlerin nakliyesi için kullanılan araçlardan çıkan karbon emisyonlarını azaltmış olacaksınız.

12) İhtiyacınız Kadar Yiyecek Satın Alın

gıda atığı önleme

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, hazırlanan yiyeceklerin her yıl yaklaşık dörtte biri çöpe atılıyor. Bu atıkların düzenli depolama alanlarına taşınması, karbondioksit emisyonunu artırırken, çürümesi ise metan gazının artmasına neden olur. İhtiyacınız kadar yiyecek satın aldığınız ve pişirdiğinizde atıklarınızı, ve karbon ayak izini önemli ölçüde azaltacaksınız.

13) Şişe Su Satın Almayın

ekolojik ayak izinizi azaltın

Şişelenmiş su, arkasında büyük bir ekolojik ayak izi bırakır. Şişe için plastik hammadde kullanımı, suyun depolara taşınması ve kullanılan şişelerin geri dönüştürülmek yerine düzenli depolama alanlarına gitmesi veya çevreye bırakılması karbon ayak izini önemli ölçüde artıran etkenler. Ayak izinizi azaltmak için iyi bir filtreleme sistemi satın alarak musluk suyunu filtreleyebilir, yemek yapımında bu suyu kullanabilirsiniz.

su matarası

Su Matarası
FİYATLARI GÖSTER

Yaklaşık olarak 50 milyar su şişesinin sadece %40’ı kadarı geri dönüşüme tabi olabiliyor. Geriye kalan kısım ise çöp olarak doğada imha edilmeye çalışılıyor. Fakat imhası çok kolay olmayan bu şişeler doğaya zararlı bir etki bırakmaktadır. Su şişesi almak yerine kendinize sıfır atık ürünü olan bir su matarası alıp sürekli yanınızda taşıyabilirsiniz. Su mataraları uzun yıllar kullanılabilmeleriyle sürdürülebilir ürün kategorisinde yerini almaktadır.

14) Küveti Doldurmayın ve Su Tasarruflu Duş Başlığı Kullanın

ekolojik ayak izini azaltma

Su Tasarruflu Duş Başlığı
FİYATLARI GÖSTER

Küveti doldurup sıcak su altında dinlenmek keyifli olabilir ancak çevresel açıdan bakacak olursak gereksiz su israfı demektir. Duşlar genellikle küvet doldurarak yapılan banyoya göre beşte bir oranında daha az enerji harcanmasını sağlar. Düşük akımlı bir duş başlığı takarak da daha fazla enerji ve su tasarrufu sağlamanız mümkün.

15) Bambu Yetiştirin

karbon salımı azaltım

Bambu Bitkisi
FİYATLARI GÖSTER

Bambu bitkisi, inanılmaz derecede hızlı büyümekle kalmaz aynı zamanda diğer ağaçlardan dört kat fazla karbondioksit emer. Bahçenize bambu ekin veya evinizde bambu yetiştirin ve bu sayede karbon ayak izini azaltacak bir yardımcınız olsun.

16) Perdelerinizi Doğru Kullanın

enerji tasarrufu

Güneşli günlerde lambayı yakmak yerine doğal güneş ışığı kullanmak için perdelerinizi açın. Aynı zamanda kışın güneşin doğal olarak evinizi ısıtmasına imkan vermek için güneye bakan pencerelerdeki perdeleri açın.

17) Çamaşırlarınızı Yeterli Sıcaklıkta Yıkayın

enerji tasarrufu için

Çamaşır yıkama işlemi sırasında gereken enerjinin yaklaşık yüzde 75’i suyun ısıtılması için kullanılır. Yıkama sıcaklıklarını düşürmek, enerjiden tasarruf etmenizi sağlayarak karbon ayak izini azaltırken, kıyafetlerinizin ömrünü uzatır.

18) Fırının Üst Bölümünü Kullanın

elektrik tasarrufu

Yemekleri daha hızlı ve enerji verimli pişirmek için fırının üst rafına koyun. Fırının üst tarafı her zaman daha yüksek sıcaklıktadır, bu nedenle yemeklerin daha hızlı pişmesini sağlar. Bunun yanı sıra, fırında aynı anda birden fazla yemeği pişirmek de hem zaman hem de enerji tasarrufu sağlayacaktır.

19) Doğada Çözünen Doğal Poşet, Torba, Pişirme Kağıdı ve Streç Film Kullanın

biyobozunur çöp poşeti

Cook Doğada Çözünen Doğal Poşet, Torba, Pişirme Kağıdı ve Streç Film
FİYATLARI GÖSTER

Türkiye’de ilk olan ve COOK markası ile ilk kez 2016 yılında piyasaya sürülen, patates nişastasından üretilen doğal çöp torbaları, doğada tamamen çözünürler.

Sürdürülebilir yaşama destek olmak amacıyla, sürdürülebilir ürün kategorisinde yer alan teknolojinin tüm olanaklarını kullanılarak üretilen doğal çöp torbaları, poşet, pişirme kağıdı ve streç filmlerin hiçbir dezavantajı yoktur. Katkısız ve %100 çözünebilir olmasının yanı sıra diğer çöp torbaları ile aynı sağlamlığa sahiptir.

Doğal çöp torbalar; besin kaynağı olarak değil, nişasta üretimi için yetiştirilen GDO’suz patateslerin, sertifikalı ve tam çözünebilir polimer ile harmanlanması ile üretilir. %100 çözünme özelliğine sahip olan doğal çöp torbalarının üretiminde polietilen ve plastikleştirici malzemeler kullanılmaz.

Gıda olarak tüketilmeyecek kadar fazla nişasta barındıran bu patateslerin kullanımı, besin kaynaklarında aksama meydana getirmez. Mısır nişastası için gereken alandan %40 daha az alanda patates nişastası üretilebilir. Bu patatesleri yetiştirmek için özel bir sulama gerekmez, yağmur suyu yeterlidir.

Tüm bu nedenlerle Cook markası, çöp poşetinde plastik sorununun önüne geçecek çöp torbaları ve diğer ürünleri ile doğal yaşama destek olmayı bizlere bırakıyor.

20) Laptop Kullanın

 

enerji tasarrufu

Dizüstü bilgisayarlar daha küçük ve portatif olmakla kalmıyor, aynı zamanda masaüstüne göre yüzde 80 daha az enerji tüketiyor. Karbon ayak izini azaltmak için masaüstü bilgisayar yerine laptopı tercih edin.

Tıklayın: Plastik Kullanımını Azaltacak 10 Müthiş Öneri

Karbon ayak izini azaltmak için çok masraf yapmanız veya ciddi uğraşlar vermeniz gerekmez. Alışkanlıklarınızdaki küçük değişikliklerin, dünyamız için büyük etkileri olabilir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi