Egzoz Emisyonu Ölçümünü Yaptırmayanlara Ceza Yolda

egzoz gazı emisyonu cezası
Yazan Ekolojist

11 Mart 2017 tarihinde yayımlanan ve 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile yürürlüğe giren “Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği’ne” göre egzoz gazı emisyonlarının takibi “Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi” üstünden online olarak yapılacak.

Buna göre egzoz gazı ölçümlerini yaptırmayan araç sahipleri sistem üstünden belirlenebilecek.

Hava kirliliğinin en büyük kaynaklarından biri olan araçların egzoz dumanları konusunda harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sürücülerin en çok ihmal ettiği ölçümlerin başında  gelen egzoz emisyon ölçümünde denetimleri yoğunlaştırıyor.

 egzoz emisyon cezaları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sistemden almış olduğu listeye göre 22 milyon araçtan, egzoz muayenesi yaptırmayan yaklaşık 6 milyon 300 bin araç tespit edildi.

Bakanlık, egzoz gazı ölçümlerini yaptırmayan araç sahiplerini önce uyaracak. Muayene yaptırılmadığı takdirde 1.206 lira para cezası kesecek.

Özellikle büyükşehirlerde daha yoğun bir şekilde maruz kaldığımız egzoz gazı emisyonlarının sağlığımızı tehdit eden birçok olumsuz etkileri bulunuyor. Bu zararlı etkenlere maruz kalan insanlarda kalp, beyin veya akciğer hastalıklarına yakalanma ve erken ölüm olasılığı çok yüksek.

hava kirliliği sağlığa etkileri

EPA’ nın belirlediği istatistik verilerine göre egzoz emisyonlarının en tehlikelisi olan partikül maddenin (PM10) ortamda 15 microgram (μg/cm3) artması ile günlük ölümlerde % 0.6 – 1.2, genel ölümlerde ise % 0.6’lık bir etkisi bulunuyor. 65 yaşın üstündeki insanlarda Astım- Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalıklarında (KOAH) %1 artışa sebep oluyor.

PM10 adı verilen partikül kirliliği kaynaklı sorunun çözümü için bakanlık yetkilileri yoğun bir şekilde çalışıyor.

Egzoz Muayene ve cezalarına ilişkin 2018 yılı yaklaşık bedelleri ise şöyle:

egzoz emisyon cezası

2018 yılı egzoz emisyon ölçüm (egzoz muayene) ücreti

55 TL (KDV Dahil)

Yönetmelikte belirlenen standartlara aykırı egzoz gazı emisyonu cezası

2.423 TL (2017 için 2.177 TL)

Egzoz emisyon ölçümünü zamanında yaptırmamanın cezası

1.206 TL (2017 için 1.054 TL)

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın