LED Teknolojisi Daha Fazla Elektrik Tüketimine Yol Açıyor

led elektrik tasarrufu

Daha verimli bir aydınlatmanın tüketimi azalttığını düşünebilirsiniz. Ancak gerçekler ne yazık ki tam tersini gösteriyor.

Sağladığı uzun ömür ve enerji tasarrufu gibi avantajları ile LED teknolojileri hayatımızın bir çok alanında yer buluyor.

%80 enerji tasarrufu ve 100.000 saat ömrü ile LED teknolojisi, otomotivden, beyaz eşyaya, aydınlatmadan sinyalizasyona bir çok alanda karşımıza çıkıyor.  

LED’ler her bir lümen üretimi için çok daha az enerji kullanır. LED ışıklandırma, floresanla karşılaştırıldığında ortalama yüzde 40 daha az güç kullanır ve aynı miktarda ışık üretmek için yüzde 80 daha düşük akkorluktadır.

IHS Markit Araştırma Şirketinin verilerine göre, LED’ler sayesinde 2017 yılında karbondioksit (CO2) emisyonunda 570 milyon ton azaltım sağlandı. Bu miktar, kömürle çalışan 162 kömür santralinin kapatılmasına eşdeğerdir.

led tasarrufu

Bu hesaplama, bütün LED şirketlerinin pazar payının izlenerek, satılan her LED’in daha eski, daha az verimli bir ışığın yerine geçtiği varsayımı ile yapıldı.

IHS Markit’in aydınlatma ve LED grubu analisti Jamie Fox, LED’lerin verimliliği onların çevre dostu olmasının temel nedenidir “diyor. Fox ayrıca, “Bu nedenle, LED kullanılarak hem daha verimli sonuçlar alınır hem de tüketim azaltılmış olur. LED bileşen şirketleri ve aydınlatma şirketleri endüstrilerini değiştirdiler. İklim değişikliğiyle diğer sektörlerden çok daha etkili bir şekilde savaşıyorlar. Diğer endüstrilerden farklı olarak LED şirketlerinde çalışan işçiler, sattıkları ürünler sayesinde küresel ısınmayı azaltmaya yardımcı olduklarını dürüstçe söyleyebilirler. ” diyor.

LED’ler Aslında Sanıldığının Aksine Daha Fazla Tüketime Yol Açıyor

LED kullanımı ekolojik ayak izini küçültmek için oldukça iyi bir örnek ancak uzaydan elde edilen görüntüler aksini belirtiyor. Nasıl mı?

Çünkü IHS Markit, şirketlerin verimsiz aydınlatmalarını LED’lerle değiştirdiği varsayımı ile hesaplama yapıyor. Fakat aslında LED’ler sayesinde her zamankinden daha fazla enerji kullandığımız bir çok delil mevcut.

Tuvaletlerde klozetlerin üstündeki LED monitörler veya binaların dışındaki süslemeler gibi LED’leri daha önce hiç kullanmadığımız biçimde kullanmanın yaratıcı yollarını bularak tüketimi artırıyoruz.

led kullanım alanları

Bunun dışında, LED’ler sadece aydınlatma için kullanılsa bile yapılan yeni bir çalışma uzaydan gelen fotoğrafları kullanarak geçmişe göre her zamankinden daha fazla ışık kullandığımızı kanıtlıyor.

“Aydınlatma devrimi” nin (katı hal aydınlatma teknolojisine geçiş) merkezi amacı enerji tüketiminin azalmasıdır. Gece ışıkları için tasarlanmış ilk defa kalibre edilmiş uydu radyometresi, 2012-2016 yılları arasında, Dünya’nın suni olarak aydınlatılmış açık alanının yılda yüzde 2.2 oranında büyüdüğünü ve yıllık yüzde 1.8’lik bir parlaklık artışı olduğunu gösteriyor.

elektrik kullanımı etkileri

Sürekli aydınlanan alan yılda yüzde 2.2 oranında büyüdü. Aydınlatma, birkaç ülkede dengeli görünüyor, ancak büyük oranda farklılıklar söz konusu. Bu veriler, enerji azaltımlarının küresel ölçeği ile tutarlı olmamakla birlikte, ışık kirliliğine neden oluyor hatta flora, fauna ve insan refahı için olumsuz sonuçlar doğuruyor.

Düşük enerji maliyeti ve aydınlatma verimliliği sayesinde aydınlatma eskisine nazaran daha ekonomik, bununla beraber dünyanın dört bir yanındaki ve özellikle de gelişmekte olan ülkelerde çarpıcı biçimde iyileşen yaşam standartlarına sahip olunduğundan aydınlatmadan daha fazla yararlanılıyor.  Bu ülkeler ayrıca elektriklerinin çoğunu kömür ile ürettiğinden oluşan olumsuz etki katlanarak artıyor.

led teknoloji

LED her ne kadar daha az enerji kullanıyorsa da ihtiyaçların dışında kişisel zevkler için gezegeni tahrip etmek akılcı değil. Bu nedenle her bireyin ekolojik ayak izini düşünerek buna göre yaşaması, geleceğimiz açısından oldukça önemli.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın