Ekolojik Ayak İzi Nasıl Küçültülür?

ekolojik ayak izi nasıl küçültülür
Yazan Ekolojist

Ekolojik Ayak İzini Azaltmak için Ne Gerekiyor?

Ekolojik ayak izi nasıl küçültülür? sorusunun cevabı, biyolojik kapasiteyi tüketim ve doğaya katkıyı ölçen ağların tavsiyeleri doğrultusunda çeşitli uygulamalar ile yapılabiliyor. Küresel olarak ekolojik ayak izini ölçen kurumlar, şu anda dünyanın üretebileceğinin 1,5 katı daha fazla enerji harcadığımızı belirtiyorlar.

Hesaplamalar gezegenin, 12 ayda harcadığımız enerjiyi 18 ayda yerine koyabildiğini belirtiyor. Bu rakam maalesef sabit de kalmıyor. Eğer orman alanları, denizler ve tatlı su için geri dönüştürücü önlemler artırılmazsa bu rakamın git gide artacağı belirtiliyor. Ekolojik ayak izini düşürmek için büyük ve küçük çaplı olarak herkese oldukça fazla görev düşüyor.

Ekolojik Ayak İzi Nedir?

Ekolojik ayak izi nasıl küçültülür? sorusundan önce bu terimin ne anlama geldiğine bakacak olursak ekolojik ayak izi, insanlığın ihtiyaçları doğrultusunda kullandığı dünyasal kaynaklar ve katkılar olarak açıklanıyor. Tarımsal üretim, otlatma, yapılaşma, orman kaynaklarını kullanma ve balıkçılık ekolojik ayak izinin ilgilendiği alanlar. Bu alanlardaki kaynakların artırılması ve kaynakların kullanımı ile ilgili her türlü uygulama da ekolojik ayak izini oluşturuyor.

Ekolojik ayak izini küçültmek için yapılacak pek çok şey bulunuyor. Tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirerek ayak izini küçültebiliyoruz. Bunun için ulaşım, ev içi alışkanlıklar, yiyecek ve aldığımız her türlü tüketim malzemesini değerlendirmemiz gerekiyor. Ne kadar ayak izi bıraktığınızı da hesaplayan kaynaklar bulunuyor.

Ayak İzini Azaltma Yöntemleri

Ekolojik ayak izinin en büyük bölümünü karbon salınımı oluşturuyor. Fosil yakıtların açığa çıkması ile oluşan karbon salınımı da gezegene en fazla zarar veren etken. Bunun için yapılan ölçümler de sanayi ve nüfus artışı gibi sebepler ile fazlalaşıyor. Ekolojik ayak izinin fosil yakıtlar bazında azalması için yapılacak en büyük katkı da daha temiz enerjili ulaşım araçlarına yönelmek oluyor.

Eğer bisiklete binmek veya daha az salınıma sebep olacak toplu taşıma kullanmak gibi alternatifleriniz var ise ekolojik ayak izini küçültmek için katkıda bulunabiliyorsunuz. Bu sayede de ekolojik ayak izinizi ortalama %20 oranına kadar düşürmüş oluyorsunuz. Aynı zamanda sıkışık trafik gibi sorunların bir parçası da olmamış oluyorsunuz.

ekolojik ayak izini azaltma

Eğer bir arabaya ihtiyacınız var ise ekolojik ayak izi bağlamında daha küçük modellere yönelmeniz tavsiye ediliyor. Böylece enerji kullanımını azaltarak doğaya ve dolayısıyla insanlığa bir katkıda bulunmuş oluyorsunuz.

Bunun dışında sadece şehir içi değil aynı zamanda şehir dışına yapılacak geziler için de, uçak değil otobüs kullanmanız ekolojik ayak izinizi azaltan bir alışkanlık olabilir. Uzun uçak yolculukları dışında kısa seyahatler için otobüs kullanımı ile de katkınız büyük olabiliyor.

Evinize enerji tasarrufu sağlayan eşyalar alarak da ekolojik ayak izinizi azaltmanız mümkün olabiliyor. Enerji tasarrufu sağlayan ampuller buna örnek olabilir.

Led Ampul
FİYATLARI GÖSTER

Isı enerjisinden tasarruf etmek için de izolasyon ve çift cam uygulamaları ekolojik ayak izinizi küçültmek için ön plana çıkıyor. Bunun dışında güneş enerjisinden de faydalanarak enerji üretimi yapılması karbon salınımını oldukça azaltan uygulamalardan.

ekolojik ayak izi küçültme

Evde yapılabilecek bir diğer önlem de az su tüketen duş ve tuvalet. Bunlar ile de ayak iziniz hiç tahmin etmeyeceğiniz oranlarda azalabiliyor. Evde kullandığınız temizlik ürünlerinin de toksik madde içermemesi hem sizin hem de doğanın sağlığı için önem taşıyor.

ekolojik ayak izini azaltma yöntemleri

Bunun dışında su ve enerji kullanımında da ihtiyacınız kadarını almak gibi gündelik alışkanlıklar ekolojik ayak izi nasıl küçültülür? sorusunun cevabı olarak verilebilir.

Musluğu Kapatın veya Sensörlü Musluk Başlığı Kullanın

xiaomi xiaoda otomatik sensorlu su tasarruf musluk başlığı

Xiaomi Xiaoda Sensorlu Otomatik Su Tasarruf Cihazı

FİYATLARI GÖSTER

Dişlerinizi fırçalarken, duş alırken veya traş olurken suyu kullanmadığınızda musluğu kapatın ve temiz suyun kullanılmadan kirli suya karışmasına izin vermeyin.

Bir diğer alternatif ise Xiaomi ekosisteminden bir ürün olan Xiaoda Otomatik Su Tasarruf Musluk Başlığı ile hem rahatlıkla musluğunuzdan su akışı sağlayabilir hem de ciddi oranda tasarruf sağlayabilirsiniz. Şarjı 6 ay boyunca dayanabilen Xiaoda Otomatik Musluk Başlığı, 6 adet farklı musluk başlık setiyle hemen hemen bütün musluklara uyarlanabilir. Hem yan hem alt sensörüyle de çok kolay bir kullanım imkanı sunar.

Küveti Doldurmayın ve Su Tasarruflu Duş Başlığı Kullanın

ekolojik ayak izini azaltma

Su Tasarruflu Duş Başlığı
FİYATLARI GÖSTER

Küveti doldurup sıcak su altında dinlenmek keyifli olabilir ancak çevresel açıdan bakacak olursak gereksiz su israfı demektir. Duşlar genellikle küvet doldurarak yapılan banyoya göre beşte bir oranında daha az enerji harcanmasını sağlar. Düşük akımlı bir duş başlığı takarak da daha fazla enerji ve su tasarrufu sağlamanız mümkün.

Biyolojik kapasiteyi artırmak ve insanlığın daha sağlıklı ve uzun yaşaması için bütün bu uygulamalar da her bireyin önemli bir görevi olarak öne çıkıyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi