İklim Değişikliği Acı Yüzünü Gösteriyor: Cape Town Susuzlukla Savaşıyor

cape town kuraklık

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci kenti Cape Town’da su rezervlerinin ciddi oranda azalması nedeniyle Nisan ayının ortalarında tamamen susuz kalacağı tahmin ediliyor.

Yaşanan bu tarihi kuraklık ile beraber 4 milyon nüfuslu kentte kişi başı su tüketimi günde 50 litre (bir küvetin yarısını dolduracak kadar su) ile sınırlandırıldı. Limiti aşan kullanıcıların 850 dolara kadar ceza ödemesi gündemde.

cape town su kıtlığı

Cape Town, İklim Değişikliğinin Etkilerini Gören İlk Büyük Kent

Doluluk oranı yüzde 26 civarında seyreden barajlar, tehlikenin ciddi boyutlarda olduğunu gösteriyor. Barajların 3 yıl içinde kuraklık ile birlikte nasıl kuruduğunu gösteren uzaydan gelen görseller, iklim değişikliğinin etkilerini gözler önüne seriyor. Uzmanlara göre Cape Town, dünyada iklim değişikliğinin etkilerini gören ilk büyük kent olacak.

Uzmanlar, Cape Town’daki su sıkıntısının sadece iklim değişikliğinden kaynaklanmadığını belirtiyor. Şehrin su sisteminin zayıf yönetimi ile birlikte halkın uyarılara uymamasının büyüyen krize katkıda bulunduğu belirtiliyor. Ancak, fosil yakıt emisyonları küresel sıcaklıkları artırmaya devam ettiğinde, Güneybatı Afrika ve Kaliforniya gibi ülkelerde kuraklık riskinin artması bekleniyor.

cape town su

Benzer: İklim Değişikliğinin Kaliforniya’daki Orman Yangınına Etkileri

Klimatolog Simon Gear, bölge sakinlerinin tehlike ile ilgili ikazlara rağmen yeterince çabalamadığını, ancak ekonomik yaptırımların işe yarayabileceğini belirtiyor.

Landsat-8 uydusunun görüntüledği ve NASA’nın Dünya Gözlemevi tarafından yayınlanan görüntü, Cape Town’daki en büyük rezervuar olan Theewaterskloof Barajı’nın yalnızca yüzde 13 kapasiteye kadar kuruduğunu gösteriyor. Kuraklığın pençesindeki bölgenin en erken Mayıs sonunda yağış alması bekleniyor.

Kaynak Arayışına Başlandı

LA Times’a göre, kent ayrıca desalinasyon (tuzdan arındırma) tesisleri ve atık suyun arıtılması projeleri ile yeni su kaynakları bulmayı planlıyor. Yine de, bu projelerin çoğu gecikmeler yaşıyor ve Nisan ayındaki su kesintisini önleyecek gibi görünmüyor.

Kuraklığın ayrıca bölgedeki turizmi de olumsuz etkilemesinden endişe ediliyor. Haberin duyulması ile birlikte otellerde rezervasyonlar iptal ediliyor.

Su kıtlığı yaşanan kentte yaşayan halk, şebeke suyunun yüzde 70’ini tüketiyor.

Yetkililer su tasarrufu için şu uyarıları yapıyor:

  • Daha az duş alın. Duş alırken kullandığınız suyu biriktirip, tuvalet rezervuarını doldurmak veya bahçe sulamak için kullanın.
  • Evinizdeki su kaçaklarını tespit edin ve tamir edin.
  • Sifonu sadece gerekli olduğunda çekin. Her sifon çekildiğinden ortalama 15 litre su kullanılıyor.
  • İçme suyunu sadece içmek, yemek yapmak ve yüz yıkamak için kullanın.
  • Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam dolu çalıştırın.

Bilim adamları, yıllardır iklim koşullarındaki değişikliklerin bazı bölgeleri daha nemli hale getirebilirken bazı bölgeleri daha kurak hale getirebileceği konusunda ikazda bulunuyor. Uyarılar sonrası, iklim değişikliğinin etkileri Cape Town’da kendini göstermeye başladı.

Benzer: İklim Değişikliği Afrika’nın En Kurak Bölgesini Yağışlı Bir Alana Dönüştürebilir

Su, herhangi bir şehrin hayatta kalması için şarttır. Cape Town’da yaşanan kuraklık sonucunda, susuz bir kentin sakinleri su aramak için başka yerlere göç etmek zorunda kalacak. Bu göç, kendi iklim sorunlarıyla uğraşan diğer ülkelere de baskı yapacak ve yeni krizlerin ortaya çıkmasına yol açacak.

Benzer: Küresel Isınma Dünya’yı ve Bizleri Nasıl Etkileyecek?

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın