İklim Değişikliği ve Küresel Isınma

Yazan Ekolojist

İklim değişikliği nedir, nedenleri ve sonuçları nelerdir diye bir araştırma yapacak olursanız birçok bilgi sahibi olabilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse iklim değişikliği, zaman dilimlerinde gözlemlenmesi mümkün olan doğal iklim değişikliklerinin yanı sıra, doğrudan yada dolaylı şekilde küresel atmosferin var olan bileşiminin bozulmasına neden olan insan faaliyetlerinin sonucunda iklimde meydana gelen bazı değişiklikler olarak tanımlanması doğru olabilir.

İklim değişikliğinin nedenleri

Küresel iklim değişikliğinin nedenleri olarak, nüfus artışı, enerji tüketimi, toprağın kullanımı, uluslararası ulaşım veya ticaret gibi insan aktivitelerindeki artış neden olarak gösterilebilir. Bu nedenlere ek olarak sanayinin gelişmesi de örnek olarak verilebilir. Asıl sebep olarak ise küresel ısınma söylenebilir.

Benzer: Küresel Isınma Dünya’yı ve Bizleri Nasıl Etkileyecek?

Küresel ısınmanın nedenleri doğal ve yapay nedenler olarak iki farklı başlığa ayrılabilir. Küresel ısınmanın etkileri, kuraklık, hidrolojik ısınmada etkiler, su kaynaklarının kalitesinde azalma, su kaynaklarının hacminde azalma, temiz su kaynaklarına deniz suyu ile birbirine karışması, deniz seviyesinin yükselmesi, buzulların ve karın erimesi, aşırı derecede buharlaşma sorunu, meteorolojik faaliyetlerde birtakım artış, yağış miktarında değişimler ve yangınlar gibi sorunlara neden olduğu bilinmektedir.

Küresel ısınma hakkında

Küresel ısınma meydana geldiğinde yeryüzünde birçok durumda aksaklıklar ortaya çıkmaktadır. Doğa olaylarında bazı değişiklikler meydan gelmektedir. Gelecek adına büyük tehlikelerden biri olan küresel ısınma konusu hakkında insanların daha fazla bilinçlenmesi adına düzenli çalışmaların yapılması gerekmektedir. Küresel ısınmanın olası sonuçları arasında, sosyolojik ve psikolojik sonuçların da varlığı öngörülebilir. İnsanlık ve dünya adına büyük risklerden biri olan küresel ısınma, sosyal ve ekonomik zorlukların yaşanmasına neden olabilir. Orman ve tarım alanında da azalış küresel ısınmanın olası sonuçlarının arasında yer almaktadır.

Bunlara ek olarak ise, insan sağlığı konusunda olumsuz etkilerin büyümesi ile oluşacak olan hastalıkların sonucunda yaşanacak olan mali sıkıntılar, az gelişmiş durumda olan ülkelerde yaşanacak sıkıntılar ve bu durumun beraberinde getireceği politik sıkıntılar küresel ısınma sonuçlarının arasında yer almaktadır.

Dünyanın her yerinde riski olan bu durumun yaşanmaması adına gerekli bilincin yerleşmesi ve gerekli koşulların sağlanması oldukça önemli bir adım olarak belirtilmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın