Türkiye’nin İlk Elektrikli Bisiklet Taksisi Sekiz Ay Ücretsiz Hizmet Verecek

Yazan Ekolojist

Türkiye’nin ilk elektrikli bisiklet taksisi bir devrim niteliği taşıyarak Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde hizmete girdi. Doğaya zarar vermeyen bu kullanım tamamen ekolojik bir proje olarak halkın kullanımına sunuldu. Karbon salınımını azaltarak daha yaşanılabilir bir çevreye dikkat çeken bu proje ülkenin gurur kaynağı oldu.

Vatandaşı Bisiklet Kullanımını Teşvik Etmek

Türkiye’nin ilk elektrikli bisiklet projesi olan projede amaç iklim değişikliği ile mücadele etmek ve vatandaşların motorlu taşıtlar yerine bisiklet kullanımını sağlamaya yönelik olarak ortaya çıkarıldı.

Benzer : İzmir, Elektrikli Otobüsle 436 Ton Karbondioksit Salımını Engelledi

Kimler Yararlanabilecek

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde hizmete giren elektrikli bisikletler iklim değişikliği ile mücadele etmek için 3 adet olarak vatandaşların kullanımına sunuldu. 8 ay boyunca vatandaşların ücretsiz yararlanmasını sağlayan elektrikli bisiklet kullanımından öncelikli olarak 60 yaş üstü  yaşlılar, engelliler, çocuklu bayanlar  ve hamileler yararlanabilecek.

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin

Daha sağlıklı bir çevrede yaşamak için iklim değişikliklerini neden olan motorlu taşıtların kullanımını azaltmak için Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde kullanıma başlayan elektrikli bisikletler 8 ay süreyle vatandaşların hizmetinde ücretsiz olarak kullanılacak.

Avrupa Birliği Finanse Etti

Avrupa birliği tarafından finanse edilen Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde kullanıma başlayan üç adet elektrikli bisiklet iklim değişikliğine karşı mücadele etmek amacıyla belli güzergahlarda ulaşım sağlayacak.

Türkiye’de Bir İlk

Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Aslan projeyle ilgili şunları söyledi: “Geçen sene Lüleburgaz’da bisiklet yılıydı. Bisiklet yılında yapılan faaliyetlerden birisi “bisikletlerimizle iklim değişikliğine karşı mücadele ediyoruz” projesiydi.” Dedi. Ayrıca elektrikli bisiklet taksinin kullanımının da Türkiye’de bir ilki olduğunu da belirtti.

Avrupa Birliği Projesi

Lüleburgaz belediye Başkan Yardımcısı Rasim Aslan bu projeyle ilgili Avrupa  Birliğine müracaat ettiklerini ve proje için 48 bin 300 euro’luk  hibe aldıklarını da belirtti.  Rasim Aslan 3 tane bisiklet aldık sekiz ay boyunca değişik yerlerde konuşlandırılacak hamile bayanlara, yaşlılara ve çocuklara ailelere hizmet edecek. Bisikletlerimizden birisi yeni yapılan Hükümet Konağı önünden, birisi belediyenin önünden, birisi de şuan gördüğünüz kongre meydanında hizmet verecek. Vatandaşlarımız olaya çok sıcak bakıyorlar Lüleburgaz’da hatta Türkiye’de bir ilk, bu yüzden vatandaşların ilgisi çok fazla.”dedi.

Okuyun: Elektrikli Araç Kiralamanın Faydaları

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi