İklim Değişikliği ve Sağlık

iklim değişikliği sağlık
Yazan Ekolojist

İklim Değişirken Sağlığımız?

İklim değişiminin yaşanması ile sağlığımızın etkilenmemesi imkansızdır. İklimin değişmesinin sebepleri arasında sera gazının, karbondioksitin, metan gazının ve buna benzer gazların artışı vardır. Bunu solumak zorunda kalan insanların sağlığının etkilenmemesi düşünülemez. Bunun dışında atmosferin iklim değişimi ile zarar görmesi, insanların radyoaktif ışınlara direkt olarak maruz kalmasına yol açmıştır. Bu sebeple insan sağlığını tehlikeye düşürecek çeşitli deri hastalıkları ortaya çıkmıştır.

İklim değişikliği ve sağlık konusu söz konusu olduğunda, iklim değişiminin nedenlerinin büyük ölçüde insan sağlığını da etkilendiğini söyleyebiliriz. Bu açıdan insanların, iklim değişiminin nedenini ortaya çıkaracak girişimlerde kendi sağlığı için uzak durması gerekir. Aynı zamanda yaşanan iklim değişikliklerinin toprağa zarar vermesi, her anlamda toprağa bağlı olarak yaşayan insanın zarar görme nedenleri arasında olacaktır.

Toprağın zarar görmesi, insanlara hastalıkların da çok kolay bulaşmasını sağlayacaktır. İklim değişiminin ilerleyen boyutlarında, asit yağmurlarının olması; toprağın kullanılamaz hale gelmesi gibi sonuçlardan ötürü kıtlık gibi sorunlar yaşanacaktır. Bu sorunlar ile insan sağlığının etkilenmemesi düşünülemez. Oldukça büyük etkileri olan bu durumlar, insanların sağlığını da aynı büyüklükte etkileyecektir.

Küresel ısınmanın beraberinde getirdiği iklim değişikliği sonucunda yaşanacaklar ile ilgili Küresel Isınma Dünya’yı ve Bizleri Nasıl Etkileyecek başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Tıklayın: Küresel Isınma Dünya’yı ve Bizleri Nasıl Etkileyecek?

Ölümle sonuçlanması muhtemel olan bu değişimlere dur denmediği sürece, insan yaşamı tehlike altında kalacaktır.

İklimin Değişmesinin Kaynakları

iklim değişikliği ve sağlık

İklim değişiminin en büyük kaynağı insandır. İnsanlar doğayı ele aldığında, aslında iklim değişiminin çok eski tarihlere dayandığını görür. Ancak bu değişimin yaşanması, insanların engel olamayacağı bir boyutta olduğundan, doğaya bağımlı olarak yaşama sonucunu doğurmuştur. İnsanlar doğal afetler ile yaşamış ve kendini doğaya göre biçimlendirmiştir. Sonrasında ise 1900’lü yıllara gelindiğinden, dünyada ısı değişimi yaşanmış, öncesinde yaşanan buzul çağına dair bir etki kalmamıştır. Ayrıca yaşanan kıtlıklar da büyük oranda coğrafyalarda son bulmuştur. İnsanlığın gelişmeler ile yaşamına devam etmesi bu şekilde olmuştur.

Ancak iklim değişikliği ve sağlık; insanların yapmış olduğu buluşlar ile doğayı etkilemesi sonucunda olumsuz yönde etkilenmiştir. Üstelik bu değişimin kaynağı doğal afetler değil, beşeri faktörlerdir. Yani yaşanan gelişmeler ile insanın doğaya zarar vermesi, bu alanda büyük ölçüde sağlık probleminin yaşanmasına sebep olmuştur. Bu değişimin insan kaynaklı olması ise; insanların kullanmış olduğu enerji kaynakları, kullanmış olduğu araçların doğaya salmış olduğu karbondioksit ve metan gazı sayesinde olmuştur. İnsanın yapmış olduğu bu kullanımlar, doğanın zarar görmesine yol açmıştır. Metan gazının, karbondioksitin artırılması ve bu yoğun gazların ozon tarafından tutulmaması iklimin değişmesine, ısının artmasına yol açmıştır. Tüm bu nedenler ve sonuçlar bir zincir gibi birbirini takip ederek, insan sağlığını tehdit eder bir hale gelmiştir. 

İklim Değişiminin Yıkıcı Boyutları

İklim değişiminin insan sağlığını etkilemesinin çok ciddi boyutları olduğu ortadadır. Yaşanan kıtıklar, kuraklıklar, sel felaketleri gibi boyutları İklim değişikliği ve sağlık konusunun ne derece önemli olduğunu göstermektedir. Çünkü insanların bu değişmeden yaşamsal olarak etkilenmesi, bu durumun ciddiyetini göstermektedir. Bu yıkıcı boyutlar sadece insanlar için düşünülmemelidir.

iklim değişikliği su

Dünya üzerinde yaşayan sayısız bitki ve hayvan türü, yaşanan bu değişimden olumsuz yönde etkilenecektir. İklim değişiminin ilerleyen boyutlarında, hayvanların ve bitki örtüsünü tamamen yok olacağı söylenebilir. Bu boyutlara ulaşan iklim değişimi sonuçları, tüm canlıların yok olmasına kadar gidebilir. Doğal afetlerin yaşanacağı, sellerin, kuraklıkların çeşitli coğrafyalarda görüleceğine yönelik tahminler yapılmaktadır.

Bunun önüne geçmek ise insanların elindedir. İklim değişiminin en büyük sebepleri arasında olan beşeri etmenler, insanlar tarafından gerçekleştiriliyor olduğundan insanların bu duruma yönelik sorumluluk bilincini edinerek, canlıların yaşaması ve diğer canlılara sağlıklı bir dünyanın bırakılması için uğraşması şarttır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın