Böcek Kıyameti; Çekirgelerin Sayıları Azalıyor!

Yazan Ekolojist

Günden güne şehirlerde giderek kaybolan yeşil alanlar, en belirgin özelliklerini kaybetmek üzere. Yaz aylarında sayıları artış gösteren çekirgeler gece çıkarttıkları sesler ile ünlüdür. Ama maalesef ki artık bu sesler değil şehirler de doğada da kaybolma tehlikesi içinde. Erkek çekirgeler dişi çekirgelere kur yapmak için bacaklarını birbirine sürterek çıkardığı sesle dişi çekirgenin dikkatini çekmeye çalışır. Fakat böcekbilimcilerine göre geceleri çıkarttığı seslerle bizlere eşlik eden çekirgelerin bu seslerinin giderek kaybolacağını açıkladı.

Böceklerin Sayısı Neden Azalıyor?

Hayvan Biyolojisi Uzmanı Christopher Hassall, son yıllarda çekirgelerin çıkarttığı bu seslerin giderek azaldığını belirtiyor ve belki de artık bu sesleri duyamayacağımızı söylüyor.

Uzman Christopher Hassall, cırcır böceği ve çekirge gibi düzkanatlı ailesinin sayısının ciddi oranda azaldığını açıkladı.

Avrupa’da yapılan araştırmalar da 2017 yılında bu tür düzkanatlıların %30’unun azaldığını söyleyen Hassall, 2014 yılında da yapılan araştırmalar da tüm dünya da bu türlerin %45 oranında bir azalma olduğunu belirtti.

Uzmanların ‘Böcek Kıyameti’ olarak tanımladığı durum maalesef sadece çekirgeleri etkilemiyor.

Profesör Dave Goulson, son 25 yıl içerisinde kanatlı böceklerin sayısının %75 oranda düştüğünü açıkladı. Goulson, böceklerin ekolojideki yerinin önemini belirtiyor.

Böcekler için git gide yaşanmaz alanlar yarattığımızı söyleyen Goulson, bunun sadece böcekler için değil tüm ekoloji için kıyamet alarmlarının çalacağını belirtiyor.

Böceklerin Tarıma Yararı Var

Uzmanlar yeni tarım alanlarının düz kanatlıların yaşamını tehtit ettiğini belirtiyor. Doğal yeşil alanlar ve makiliklerde yapılan değişimler; Fazla otlatma, pestisit kullanımı ve sürekli çim biçme gibi olaylar böceklerin sayısını oldukça etkiliyor. Bu düşüşlere iklim değişikliği ve orman yangınları da etkili oluyor.

Çekirge ve cırcır böcekleri her ne kadar sevilen hayvanlar olmasa da, bitkilerin yeniden sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı oluyor. Bu türler bulundukları bölgeyi etkileyerek büyük bir değişim sağlıyor.

Bu böcekler bitkilerin döllenmesi konusunda da yardımcı. Böceklerin sayısının azalması tarım faaliyetlerinde büyük bir kayıba neden olabilir. Yeryüzündeki her canlının ekosisteme oldukça büyük etkisi vardır. Bazı böcek türlerinin görevi bitkilerin tozlaşmasını sağlamak ve dünyadaki yaşamın devamlılığını korumaktır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın