Grönland’da Sadece 1 Günde 12 Milyar Ton Buzul Eridi

Küresel ısınmanın etkileri Grönland’da alarm veriyor. Uzmanlar Temmuz ayındaki sıcaklık artışı ile birlikte Grönland’da eriyen buzul kütlesinin sadece 1 günde 12 milyar tona ulaştığını belirtiyor.

2015 yılından bu yana Grönland’da eriyen buzullar küresel deniz seviyesini 2,5 milimetre artırdı. Bilim insanları denizlerde buzul erimesinden dolayı su seviyesi yükselmesinin beklenenden önce gerçekleşeceği görüşünde.1896 yılında sera etkisinin keşfinden beri, küresel sıcaklıklar bir santigrat dereceden fazla artış gösterdi ve Dünya giderek artan bir hızla değişiyor.

Washington Post, yeni verilere göre Grönland’ın yalnızca 24 saat içerisinde buzul kütleden 12 milyar ton buz kaybettiğini ve bunun tarihteki en büyük günlük kayıp olduğunu kaydetti.

Twitter’da paylaşılan bu video erimenin ne kadar şiddetli bir hale geldiğini gözler önüne seriyor. Washington Post, buz tabakasının Temmuz ayındaki ikinci bir kayıpla toplamda 197 milyar tona ulaşacağını kaydetti.

Yazın son bulması ile birlikte sıcaklıklar düşecek ve eriyen buzullar tekrardan donmaya başlayacak fakat erimiş olan ve okyanusa karışan buzullar için deniz seviyesinin yükselme hızı düşünülenden daha çabuk gerçekleşiyor. Temmuz ayında gerçekleşen 197 milyar tonluk erime küresel deniz seviyesini yarım milimetre yükseltmeye yetecek düzeyde. Bir günde eriyen 12 milyar tonluk rekor buzul miktarı ise yaklaşık dört milyon olimpik yüzme havuzunun hacmine eşdeğer.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın