Japonya Uçan Elektrikli Otomobili Test Etti

japonya uçan araba

Bilim kurgu filmlerinin olmazsa olmazı uçan arabalar için geri sayım başladı. Airbus ve Boeing ve Uber gibi şirketlerin uçan taksi tanıtımlarının ardından vaatleri olan uçan otomobiller için Japonya ciddi bir atılım yaparak geliştirdiği uçan elektrikli otomobil prototipini test etti.

Japon elektronik devi NEC, Cartivator isimli startup firmasıyla birlikte Tokyo’nun doğusundaki Chiba eyaletinde yer alan test alanında drone benzeri otomobilin uçuş denemelerini yaptı. Güvenlik önlemleri nedeni ile kafes içinde gerçekleşen testte 148 kilogram ağırlığındaki araç, bir dakikalığına yerden 3 metre yükseldi.

Drone benzeri aracın elektrik enerjisi ile çalışan 4 pervanesi bulunuyor ve otonom özelliğe sahip olması da bekleniyor.

NEC Genel Müdür Yardımcısı Norihiko Ishiguro, bu tarz araçların geleceğin ulaşım aracı olacağını belirterek; “Biz NEC şirketi olarak yakın gelecekte ulaşımda uçan otomobillerin devrim yaratacağına inanıyoruz. O zaman geldiğinde, gerekli teknoloji ve hizmetleri sunmak için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

uçan araba

Japonya hükümeti de uçan otomobilleri destekliyor ve bu alanda yatırım yapan şirketler için Fukushima bölgesinde dev bir deneme alanı tahsis etmiş durumda. Hedefleri ise 2030 yılına kadar insanların uçan otomobiller ile seyahat etmesi.

Norihiko Ishiguro verdiği röportajda, ilk hedeflerinin 2023 yılına gelindiğinde uçan elektrikli otomobilleri taşımacılıkta kullanmak olduğunu, 2020’li yılların sonunda da artık insanlar için seyahatte uçan elektrikli otomobillerin kullanılmasını istediklerini belirtti.

Ishiguro ayrıca, yol haritalarında ilk aşamada kırsal bölgelerde uçan elektrikli araçlar ile ulaşıma başlamak ardından 2030 yılına gelindiğinde ise kentlerde de kullanıma başlamak olduğunu kaydetti.

Cartivator Yönetim Kurulu Başkanı Tomohiro Fukuzawa konuşmasında, “Öncelik verdiğimiz en önemli unsurlardan biri güvenlik. İnsanların güvenli olarak seyahat edeceği şekilde planlamalarımızı yapıyoruz. Şu an test aşamasındayız ve kat ettiğimiz mesafe az olduğundan enerji için pil kullanıyoruz. Ancak elbette ileriki aşamalarda enerji kaynağı konusunda farklı çalışmalar gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diyor.

Hali hazırda elektrik ile çalışan bu uçan otomobiller için yenilenebilir enerji kullanılarak elektrik elde edilmesi de yakın bir zamanda gerçekleşeceğe benziyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın