Sera Gazı Emisyonu Nedir?

Sera Gazı Emisyonu
Yazan Ekolojist

Çeşitli gazlardan oluşan dünya atmosferinde küçük miktarlarda bazı asal gazlar bulunur. Bunlardan en çok ısı tutma özelliğine sahip olan bileşikler sera gazlarıdır. Isı tutma özelliği suların sıcaklığının dengede kalarak nehirlerin ve okyanusların donmasını engeller. Bu sera etkisidir.

Sera Gazı Emisyonu

Sera Gazı Nedir?

Güneş ışınlarına karşı geçirgen ve uzun dalga boylu yer ışınımına karşı çok daha geçirgen olması nedeniyle ısı dengesini düzenleyen gazlar sera gazı nedir sorusuna verilebilecek özet niteliğinde bir cevap olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın: Sera Gazı Nedir?

Başlıca Sera Gazları Nelerdir?

Sera etkisine neden olan başlıca gazlar su buharı, karbondioksit, metan ve ozondur. Atmosferde yükseldiği zaman ultraviyole ışınlara maruz kaldığında oluşan ozonun sera etkisi %7’dir. Sıvı halde bulunan suyun gaz hali olarak tanımlanabilecek su buharının küresel ısınmadaki sera etkisi oldukça yüksek olup atmosferin içindeki miktarı çok nadir hallerde yüksektir. Dünya’nın ısınmasında çok önemli rolü olan karbondioksit (CO2) renksiz ve kokusuz olup güneş ışınlarına karşı geçirgen olmasıyla yeryüzüne çarpıp yansıdıklarında güneş ışınlarını soğutur. Son birkaç yüzyılda iki katına çıkan metan gazı (CH4), en az karbondioksit kadar dünyayı olumsuz etkileyen bir doğal gaz bileşenidir. 250 derecede sıcaklıkta kimyasal reaksiyona giren azot oksitlerinin oluşturduğu Azot Oksit Gazlarının(NOx) kaynakları, egzoz kaynakları, fosil yakıtlar ve organik maddelerdir. Civa, diğer elementler gibi çözünmeyen son derece zehirli bir gazdır. Kalemlerin içerisinde grafit olarak kullanılan kurşun vücuda girdiğinde çok zehirleyici, hasar verici olur. Doğal ve sentetik çeşitleri bulunan polimerler santrallerde elektrik transformatörlerinin yalıtımında, birçok elektrikli ev aletlerinde ve boya ve yapıştırıcıların esneklik kazanılmasında kullanılmaktadır.

Sera Gazı Emisyonu

Sera Gazı Emisyonu Nedir?

Sera gazlarının atmosferdeki miktarı sera gazı emisyonunu ifade etmektedir. Sera gazı emisyonları insan faaliyetlerinin etkisiyle de olabilmektedir. Fosil yakıt kullanımı, ormanların tahribatı, sentetik gübre kullanımı, endüstriyel prosesler ve hayvancılık sera gazı emisyonunu artıran insan kaynaklı durumlardır.

Sera Gazı Emisyonu Nasıl Ölçülür?

Sera gazı emisyonunun ölçümü, Çevre ve Emisyon izni kapsamında baca gazı ve emisyon konularında eğitimli kişiler tarafından ölçüm cihazları kullanılarak (gerçeğe yakınlık, ispatlanabilme)Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenmiş formatlarda yapılabilmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi