Denizanası Kullanılarak Çevre Dostu Bebek Bezi Üretilecek

Yazan Ekolojist

Girişimci olarak kabul edilen bir Startup firması tarafından yapılan çalışmalar sonucu çevreyle dost bebek bezi, pet, tampon ve bandaj üretimi için denizanası kullanılıyor. İsrail’de bulunan bir şirket tarafından yapılan çalışmalarda sualtı yapısını tehdit etmeye devam eden denizanası popülasyonu yenilikçi kullanımla hem bu tehdit ortadan kaldırılacak hem de çevre dostu yeni ürünler üretilecek.

Denizanası Bebek Bezleri Geliyor

Küresel ısınmanın yan etkilerinden biri olan okyanusların aşırı ısınması ve bunun haricinde aşırı kirlilik ve avlanma sonucu denizlerde denizanası popülasyonları gittikçe çoğalıyor. Denizi çok seven, plajda vakit geçirmeyi seven kişilere tehdit olmasının yanında denizanası aynı zamanda su altında bulunan diğer yapılara da zarar veriyor ve nükleer santrallerde bulunan soğutma sistemlerinin filtrelerinin tıkanmasına neden oluyor.

Tıklayın: En İyi Organik Bebek Bezleri

Şimdilerde ise İsrail’de bulunan bir girişimci firma tarafından denizanalarının artan popülasyonu ile başa çıkabilmek amacıyla yeni bir çözüm geliştirildi. Bu geliştirilen çözüm sayesinde denizanaları kullanılarak çocuk bezi ve kadın pedleri üretilebilecek. Bir malzeme bilimci tarafından birkaç yıl önce denizanaları üzerinde yapılan çalışmalar sayesinde denizanası etinin fazla miktarda sıvıyı emebildiğini ve içinde tutabildiğini belirlediler.

Okuyun: En iyi Yıkanabilir Bebek Bezleri

Hidromash adını verdikleri ve denizanası üzerinde yapılan çalışmalar sonucu geliştirilen bu malzeme ile süper emici özellikleri bulunan yeni bir materyal elde edildi. Geliştirilen bu malzeme içerisine dayanıklılığı artırmak amacıyla eklenen antibakteriyel nanopartiküller sayesinde esneklik ve biyobozunma özellikleri geliştirilmiş oldu.

Neden Denizanaları Tercih Edildi?

Normalde denizanası tarafından sokulmak çok fazla acılı olmasına ve hatta bazen ölümcül olmasına rağmen denizanasının kütlece yüzde doksanı sudan oluşmaktadır. Araştırmayı yürüten araştırmacı tarafından yapılan açıklamalara göre denizanasının eti medikal olarak emebilme özelliği bakımından sünger ve bandaj olarak kullanılabileceğini belirtti. Şimdi yapılan yeni çalışmalara göre geliştirilecek olan medikal malzemeler içerisinde bebek bezleri, kadın pedleri yanında yetişkinler için geliştirilebilecek olan yetişkin bezleri veya tamponlar da yer alıyor.

Normalde bebek bezi ya da kadın pedlerinin doğada parçalanma süresi yüzyıllarca sürebilmesine rağmen firma tarafından geliştirilen yeni malzemenin doğada bozulma süresi 30 günden daha az bir süreyi bulabilir. İşte bu nedenle bu ürünlerin çevre dostu ürünler deniyor ve yeni ürünlerin pazara çıkması için yaklaşık olarak 18 ay süre bulunuyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi