Çöl İkizleri Kuraklıkta Su Üretiyor

çölde su üretildi
Yazan Ekolojist

Çöl İkizleri dünyanın en kurak bölgesi olan Sahra Çölü’nde su üretmeyi başardı. SunGlacier ekibin tasarımı olan Çöl İkizleri, güneş enerjisini kullanarak su üretiyor.

desert twins

Çöl İkizleri Mucize Yaratıyor

Çöl iklimi her zaman kuraklığın sembolü olmuştur. Ancak yakında filmlere dahi konu olan çöl ikliminin susuzluğu tarihe karışacağa benziyor. Bunu başaran SunGlacier ekibi oldu. Ekip yarattığı cihazı Afrika ülkesi Mali’nin meşhur Sahra Çölü’nde test etti.

İlginizi Çekebilir: Sahra Çölünde Güneş Enerjisi Kullanılarak Kumdan Cam Üretildi

Desert Twins (Çöl İkizleri) nasıl oluyor da güneşten su üretebiliyor? Sistem birlikte çalışan iki birimden oluşuyor. Birimlerden biri enerjiyi alıyor, diğeri ise suyu oluşturuyor. Havadaki su buharını alan soğuk bir camın üzerinde su damlaları oluşmaya başlar. Cihaz buharı su damlalarına çevirmek için buharlaştırır.

çöl ikizleri

Aslında bu teknolojiyi sağlarken de standart bir arabanın farının ihtiyaç duyduğu kadar enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Desert Twins güneş enerjisiyle çalışan çevre dostu bir teknoloji olmasıyla da dikkat çekiyor.

Başlangıçta Başarısız Bir Denemeydi

Hiçbir başarı tesadüf değil elbette. Ancak başarıyı elde etmek her zaman çok kolay olmuyor. Başlangıç süreci boyunca ekip bu deneyimi pek çok kez yaşadı. Çölün yüksek sıcaklığı cihazların çalışmasına izin vermedi. Cihazın yoğunlaşma üretebilmesi için kutunun atmosferden 10 °C daha düşük olması gerekiyor ki sıcaklığın 50 °C’yi bulduğu böyle bir ortamda işler çok da kolay olmuyor.

su üreten cihaz

Bu sorun nedeniyle başlangıçta üretilen su damlacıkları hemen buharlaşıyordu. Ancak sistem dördüncü günde işledi ve kutu ortam havasını yoğunlaşma için doğru bir dereceye getirdi. Böylece yoğunlaşma için ihtiyaç duyulan soğutma gerçekleştirilmiş oldu. Beşinci günde ise hem su hem de buz üretir hale gelindi.

Bu proje hem iklim değişikliği hem de küresel ısınma anlamında son derece önemli ve umut veren bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Projeyi oluşturan da tam da bu konularda katkı sunmak isteyen Hollandalı sanatçı Ap Verheggen oldu. İklim değişikliğinin kültür değişikliği olduğunu savunan Verhaggen modern toplumun bu durumlar üzerinde düşünmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Desert Twins, küresel su kıtlığı konusunda önemli bir çalışma ve gelecek için de önemli bir çözüm olacağı düşünülüyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın