Sahra Çölünde Güneş Enerjisi Kullanılarak Kumdan Cam Üretildi

markus kayser

Her geçen gün artan enerji ihtiyacı bilim insanlarını yeni arayışlara itiyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi ile yapılabilecekler de sınır tanımıyor.

İngiltere’deki Mediated Matter Araştırma Grubu öğrencilerinden Markus Kayser, güneş ışınlarını kullanarak kumdan cam üretebilen 3 boyutlu bir yazıcı geliştirdi. Markus Kayser, ‘Güneş Sinteri’ (Solar Sinter) olarak adlandırılan yenilikçi fikrini oluşturmak için lisansüstü projesini Mısır Sahra sahillerine kadar taşıdı.

solar sinter

Tasarım, 3D dijital yazıcı ve güneş panelleri ile ışınları kullanarak kumları inanılmaz cam kaplar ve heykeller haline getiriyor.

güneş sinteri

Solar Sinter yedi istasyondan oluşuyor: fotovoltaik bir panel, güneş ışınlarını çizmek için odak noktası, güneş izleyici, fresnel lens (ışınları büyütmek için), pil, elektronik kontrol ve ofis olarak adlandırabileceğimiz, araştırmacının süreci izlerken kendisini güneş ışınlarından koruması için gümüşi bir çadır. Fresnel lens ile kumu eritmek için gerekli olan 1400 ila 1600 derece arasındaki sıcaklık, güneş ışığı ışını odaklanarak kullanılıyor.

markus kayser solar sinter

Sistem kısaca şu şekilde çalışıyor; güneş enerjisiyle çalışan motorlar kutuyu bilgisayar kontrollü bir yol boyunca bir x ve y ekseni üzerinde hareket ettiriyor ve ışık demetinin her geçişinden sonra üste bir kum tabakası serpiliyor.

cam üretimi

Güneş ışınlarını tek bir noktaya toplayan fresnel lens ile 1400-1600 derece sıcaklığa maruz kalan kum eriyor.

kum eritme

Bütün katmanlar eritildikten sonra parça soğumaya bırakılıyor ve kum kutudan çıkartılıyor.

güneş enerjisi uygulamaları

Çölün ortasında mini bir istasyon kuran Kayser, bol miktarda yenilenebilir enerji kullanıyor. 3D yazıcı, kaseler, heykeller ve hatta mobilyalar gibi herhangi bir şekil oluşturma yeteneğine sahip.

kumdan cam markus kayser

Kayser yenilenebilir enerjiyi teknoloji ile birleştirdiği tasarımının geleceğe ışık tutmasını amaçlıyor.

güneş enerjili sistemler

Markus Kayser projesi için, “Güneş sinterleme, imalatın geleceği ile ilgili soruları gündeme getirmeyi amaçlıyor ve dünyanın en verimli enerji kaynağının (güneş) üretim potansiyelinden tam olarak faydalanma hayallerini tetikliyor” diyor.

güneş teknolojisi

Kayser, “Gözümüzün önünde duran ancak değerlendirmeyi düşünmediğimiz pek çok kaynak var, güneş ve kum da bunlardan biri” diyor.

çölde kumdan cam

Güneş enerjili 3D yazıcıda, geleneksel reçine yerine çöl kumu kullanılıyor. Kum güneş ışınları ile eriyor ve 3D yazıcı kullanılarak çeşitli şekillerde kalıplanıyor.

Çöl kumlarını koca bir Fresnel lens kullanarak eriten ve karmaşık şekilli pişmiş heykeller yaratabilen bu aygıtın yararsız bir icat olduğu düşünülebilir.

Ancak enerji üretimi ve ham madde sorununun her geçen gün arttığı dünyamızda, yenilenebilir enerji kullanılarak hiç bir ek enerji kaynağı gerektirmeyen üretim teknolojilerinin insanlığı geleceğe taşımada özel bir rol üstlenebileceği belirtiliyor.

Markus Kayser’in Solar Sinter projesi ile ilgili TEDx konuşması

 

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın