Geleceği Yeşil Tasarlamak için Bugün Atmamız Gereken Adımlar

Yazan Ekolojist

Gezegenimizin zaman içerisinde iklim değişikliği, ozon tabakasının incelmesi, buzulların erimesi, küresel ısınma birçok sorunla karşı karşıya kalmıştır. Geleceğimizi ve dünyamızı kurtarmak herkesin zaruri görevidir.

Temiz Enerji için Yeşil Etiket

Elektrik yaşamımızın olmazsa olmazı artık. Aydınlanmadan, tüm ev aletlerine kadar her yerde kullanıyoruz. Ancak kullandığımız elektriğin büyük bir çoğunluğu kömür, doğalgaz kullanılan santrallerden elde ediliyor. Bu santrallerden havayı, insan sağlığını tehdit eden azotoksit, kükürtdioksit ve zararlı mikro partiküller salınıyor.

Yenilenebilir Enerji, bizim tek kurtuluş yolumuz. Yeşil etiket olarakta bilinen rüzgâr, güneş gibi doğal kaynaklardan üretilen elektriği satın alın hatta kendiniz üretmek için adim atın, destek alın.

Organik Tarım Desteklenmeli

Tarımda doğallık yerini tarım ilaçları, sera ve GDO’lu tohumlara bıraktı. Tarım ilaçları, sera gazları hem vücudumuzu hem de doğayı ciddi oranda kirletiyorlar. Organik tarımı teşvik eder ve organik yerli ürünleri satın alırsak yerel  ekonominin canlanmasına, havaya salınan sera gazı miktarının azaltılmasına destek oluruz.
Ayrıca uzun ömürlü ürünler yerine, günlük, kısa ömürlü üretilen taze gıdaları tercih ederek ürünün dayanıklılığı için kullanılan kimyasal maddelerin azaltılmasına ve enerjiden tasarrufa sebep oluruz.

Yeşil Gelecek için Geri Dönüşüm

Sürekli her şeyin yenisini yapmak daha çok yapmak bize büyük bir enerji kaybına sebep oluyor.
Geri dönüşüme uygun ürünler kullanmak tüketim çılgınlığının bir parça önüne geçebilir. Pamuktan ya da geri dönüştürülebilen malzemeden üretilen kıyafetler, ahşaplardan üretilen eşyaları kullanarak, kullanmadığımız her şeyi sınıflandırıp belediyelerin toplama kutularını atarak, geri dönüşümü olmayan ürünleri kullanmayarak karbon ayak izinizi azaltmaya başlayabilirsiniz.

Doğayı Koru

Ormanları, temiz su, biyolojik çeşitliliği korumak gelecek nesillere yeşil bir doğa bırakmak gezegenimize yapabileceğiniz en büyük iyilik.

Toplu Ulaşım ile Daha Az Enerji Kullanımı

Kısa mesafelerde yürüyerek ya da bisiklet binerek sağlığınızı korur ve enerji tasarrufuna destek olursunuz. Uzun mesafelerde ise özel araç ile seyahat etmek yerine toplu taşıma yaygınlaştırılırsa benzinli veya dizelli araçların doğaya saldığı karbondioksit ve partikül emisyonlarını azaltabiliriz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın