ODTÜ Mikroplastiklerin Ekolojiye Etkisini Araştıracak

Yazan Ekolojist

ODTÜ mikroplastiklerin ekoloji üzerindeki etkilerini araştırma adına önemli bir çalışmaya imza atıyor.

Mikroplastikler Doğayı Nasıl Etkiliyor?

Önemli bilimsel çalışmaların merkezi olan ODTÜ yeni bir çalışma ile gündemdeki yerini aldı. AB UFUK 2020 tarafından destek bulan ve AQUACOSM Projesi olarak adlandırılan bu proje kapsamında önemli bir araştırmanın temelleri atıldı.

Türkiye’deki mikroplastikler tatlı su kaynaklarını nasıl etkiliyor? Bundan da öte gezegenin ekolojik dengesine zarar veriyor mu? İşte araştırma tüm bu önemli değerlendirmeleri içeriyor.

Üstelik projenin dünyanın bu alandaki en kapsamlı projesi olarak öne çıkıyor. Projenin başında bulunan isim ODTÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Meryem Beklioğlu. Beklioğlu’nun yürütmekte olduğu bu proje ODTÜ DSİ 50. Yıl Göleti üzerinde gerçekleştiriliyor.

Araştırma sığ tatlı su göllerini kapsıyor. Mikroplastiğin bu sığ sular üzerindeki etkileri mercek altına alınıyor. Bunun benzeri olan 37 deney sistemi mevcut. Üstelik 21 proje ortağı ülkede de deneyler sürüyor. Bu nedenle ölçek anlamında dünyada ilk olan proje, 320 bin Euro bütçeye sahip. Deneyin üç yıl sürmesi planlanıyor.

Mikroplastikler Nasıl Oluşuyor?

Tatlı sulara duş jeli, sabun, deterjan gibi petrokimya malzemelerinin ufalanması sonucu mikroplastiklerin sığ sulara salınımı sağlanıyor. Ardından biriken mikroplastiklerin sularda yaşayan canlıları ve suyun kalitesini nasıl etkilediği araştırılıyor.

Proje tam 21 ülkede aynı titiz çalışma ile yürütülüyor. Böylece deney sona erdiğinde mikroplastiklerin suda yaşayan canlılara ve su kalitesine nasıl etki ettiği çok net bir şekilde ortaya çıkmış olacak. Proje süresi boyunca gerçek zamanlı olarak takip edilecek.

Bu araştırma okyanusların temizliği ile ilgili de oldukça net doneler elde edilmesini sağlayacak. Özellikle mikroplastiklerin okyanusta yaşayan canlıları ve su kalitesini nasıl etkilediği oldukça merak edilen bir konuydu. Bu alanda çeşitli araştırmalar yürütülse de tatlı sudaki etkileri neredeyse hiç bilinmiyordu.

Proje tüm bu araştırmaları bir araya getirmesi açısından oldukça etkileyici. Proje Türkiye’de yürütülüyor ancak destek veren ve deneye katılan ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Çekya ve Sırbistan gibi ülkelerden 10 bilim insanı da yer alıyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın