Norveç’ten Tropik Ormanların Korunması İçin Diğer Ülkelere Destek Çağrısı

Yazan Ekolojist

Norveç, tropik ormanların korunması için yürütmekte olduğu ağaçlandırma projesi için yüzde 40 fon sağlıyor. Bu projenin tek bir ülke tarafından yürütülmesinin sonuç vermeyeceğine dikkat çeken Norveçli yetkililer, özellikle refah seviyesi yüksek olan ülkelerin projeye yardım etmesini beklediklerini belirtiyor. Yapılan açıklamada, ormanlık alanların korunması için gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler açısından ortak bir sorumluluk olduğu ifade ediliyor.

Norveç Çevre Bakanı tarafından yapılan açıklamada; Norveç’in, tropik ormanların kurtarılması için yürütülen çalışmaların finansmanını büyük oranda karşıladığı belirtilerek buna rağmen dünyada yaşanmakta olan orman kayıplarını tek başlarına durdurmalarının mümkün olmadığını belirtti.

Rainforest Billions projesi kapsamında, üzerinde anlaşma sağlanan hedeflere ulaştığı belirlenen yağmur ormanı ülkelerinin ödüllendirileceğini ve bunun için her yıl yaklaşık 366 milyon dolar harcama yapmayı taahhüt ettiğini bildirdi.

Bahsi geçen bu program, 2007 yılında o tarihte Norveç Çevre Bakanı olarak görev yapmakta olan Erik Solheim tarafından başlatıldı. Ancak aradan geçen 10 yıldan sonra geçen hafta açıklanan verilere göre 2017 yılında, küresel düzeyde toplam 29,4 milyon hektar ağaçlandırılmış alan kaybedildi.

Oslo’da gerçekleştirilen Tropical Forest Forum’a katılan BM Çevre Programı Sorumlusu olan Solheim, Norveç’in yürüttüğü ağaçlandırma projesi için ayrılan bütçeyi olumlu bulduğunu belirterek yapılan çalışmalara rağmen küresel düzeyde kaybedilen ormanlık alanların genişliğine de dikkat çekti.

Yaşanan ormanlık alan kayıplarına rağmen Brezilya’nın Amazon Ormanları’ndaki tahribat oranının yüzde 70-80 oranlarına düşürülmesinin önemli bir başarı olduğunu belirten Solheim, Norveç’in diğer refah seviyesi yüksek olan ülkelerin yardımı olmadan küresel düzeydeki ağaçlandırma projelerini yürütmesinin zor olduğunu vurguladı. Açıklamada Norveç’in projenin yüzde 40’ını finanse ettiği de belirtildi.

Ülkelerarası Bir Ortaklık Gerekiyor

İngiltere ve Almanya, Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında yürütülen ağaçlandırma projesini, Norveç ile ortak olacak şekilde 2014’te imzalamış olmalarına rağmen konu ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadılar.

Yapılan açıklamada, refah seviyesi yüksek olan ülkelerin tüketim alışkanlıklarının, refah seviyesi daha düşük ülkelerin ormansızlaşmasına neden olduğu, bu bölgelerde meydana gelen ormanlık alanların tahribatlarının azaltılmasının için acil ihtiyaç olarak değerlendirilmesi gerektiği de belirtildi. Sanayileşmiş ülkelerin yaydığı sera gazlarının emilimini bu alanların gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın