Boğaziçi Üniversitesi Türkiye’nin Enerji Politikalarına Yön Verecek

Yazan Ekolojist

“Boğaziçi Üniversitesi Enerji Modelleme Sisteminin Geliştirilmesi ve Sera Gazı Salım Kısıtlamalarının Türkiye’ye Etkilerinin Araştırılmasına Yönelik Olarak BUEMS Türkiye Modelinin Kurulması ve Senaryo Analizi” başlıklı çalışma; Türkiye’de bulunan karar vericilerin ve uzmanlar ile iş dünyasının kısa ve uzun vadeli enerji ve çevre politikaları ile planlamalarına yön verecek ve daha sağlıklı adımlar atmalarına da yardımcı olacak.

Boğaziçi Üniversitesi, bu çalışması ile bu güne kadar enerji alanında Türkiye’de yapılmış olan en gelişmiş modelleme sisteminin hayata geçirilmesini sağladığı gibi Türkiye’nin enerji politikası için yön verecek bir çalışmaya da imza atmış oldu.

 

 

Boğaziçi Üniversitesi, bu çalışması ile enerji sektöründeki farklı parametreler ve senaryolar doğrultusunda, bir yandan 2050 yılına kadar farklı projeksiyonlar ortaya koyarken bir yandan da projeksiyonların getirdiği maliyetler ile enerji sistemi üzerindeki olası etkilerinin araştırması olanağını sunuyor.

Üniversite tarafından geliştirilmiş olan BUEMS Modeli, enerji sektöründe bulunan karar vericilerin, daha önce kullanılmakta olan yabancı enerji modelleme sistemleri üzerindeki bağımlılık ve çeşitli kısıtlamalardan kurtulmalarını sağlıyor.

Boğaziçi Üniversitesinin geliştirdiği bu yerli sistemde, Türkiye’nin kısa ve uzun vadeli enerji ve çevre planlamaların yapılmasına katkı sağlarken konuyla ilgili planlamaların yapılmasına ve enerji politikaları oluşturulmasına da olanak sağlıyor ve bu konularda kaliteli sonuçlar alınması hedefleniyor.

Geliştirilen BUEMS Modeli, yapılacak bir planlama çerçevesinde, hangi enerji üretim tesislerine ne zaman yatırım yapılması gerektiği, yapılan bu yatırımların birbirlerine nasıl bağlanmaları gerektiği, yatırımların dengelenmesinin, bu konudaki taleplerin nasıl tahmin edilmesi gerektiğinin belirlenmesi konusunda ortaya çıkması muhtemel sorulara cevaplar verilmesini amaçlıyor.

Aynı zamanda yapılan planlamalarda istenilen değişikliklerin istenilen zamanda yapılmasına da olanak tanıyor. BUEMS modeli, bu özellikleri ile dünyada kullanılmakta olan ve bir takım detaylara hakim olmaya izin vermediği gibi istenilen değişikliklerin yapılmasına da izin vermeyen diğer bir çok modelleme sisteminden de ayrılıyor ve mevcut uluslararası sistemlerden daha verimli ve sağlıklı sonuçlar alınmasını sağlıyor. Ayrıca bu modelleme sistemi kullanılarak sektördeki arz talep dengesinin daha sağlıklı bir şekilde görülmesi de mümkün olabiliyor.

Konu hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, yaptığı açıklamada; “Yabancı modelleme sistemleri kısıtlamalar nedeniyle AR-GE’ye imkân tanımıyor. Biz yabancı programlarda model koduna açıkça erişip istediğimiz değişiklikleri yapamıyoruz. Bu proje bizi, daha önce kullandığımız yabancı modelleme sistemlerine olan bağımlılıktan ve bunların kısıtlılıklarından kurtarıyor. Tamamen yerli olan bu teknoloji daha sağlıklı kararlar alınabilmesine olanak tanıyor, bunun ardından AR-GE kısmı başlıyor. BUEMS Modeli ile karar vericilerin, uzmanların ve iş dünyasının enerji alanında gerçekten rasyonel kararlar alabilmeleri ve ileriyi sağlıklı öngörebilmelerini sağlamak amacıyla detaylı analiz yapabildiğimiz yerli ve milli bir model ortaya koyuyoruz” dedi.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın