Okyanusların Kirlenmesini Önlemenin Yolları

Yazan Ekolojist

Bilhassa plastikleri gibi doğa da yok olması uzun yıllara mal olan ürünlerin günlük hayatın içine girmesi ve insanların çevreye karşı duyarsız bir tavır içinde olması çeşitli canlıların evi olan okyanusların kirlenmesine neden oluyor. Aslında işlevine uygun şekilde kullanıldığında oldukça faydalı olabilecek plastik tek kullanımlık ürünler için tercih edildiğinde sorun teşkil edebiliyor.

Geri dönüşümü mümkün olan malzemelerden üretilen ürünlerin kullanımı yaygınlaştırılmaya çalışsa da bazen tek başın bu yeterli olamayabiliyor. Okyanus kirliliği konusunda insanların üzerine düşen görevleri bilmesi ve uygulamaya çalışması gerekebiliyor. Bu anlamda bu kirlilik konusunda atılabilecek pek çok adım mevcut aslında.

Bez Çanta Tercih Edin

SATIN AL

Market ve pazar alışverişlerinde naylon poşet kullanımına geçildiğinden beri plastikler atıklar çoğalarak okyanuslar dahil her alanı işgal etmeye başladı. Bu açıdan bez çantaları kullanma alışkanlığının geliştirilmesi naylon poşet tüketimini azaltmaya fayda sağlayacaktır.

Plastik Kullanımını Azaltın

Özellikle eve yemek siparişi verildiğinde, pikniklerde ve ayaküstü yiyecek-içecek satan tezgahlarda yaygın olan plastik bardak, kaşık, çatal ve pipet gibi plastik malzeme kullanılarak üretilmiş eşyaları daha az kullanmak da yararlı olur.

Geri Dönüşüme Önem Verin

Sokakta tüketilen ürünlerin çöplerini sokaklara veya bilhassa denizlere atmamak doğanın akıbeti için en faydalı iş aslında. Doğada kaybolmayan plastik gibi malzemelerden üretilen atıkları geri dönüşüm kutularına atmayı alışkanlık haline getirmeye çalışın. Plastik atıkların deniz canlılarına verdiği zararlar gözler önüne serildiğinde çok büyük bir caydırıcı aslında. Doğadaki envaiçeşitteki türü duyarlılığınız sayesinde korumaya ne dersiniz?

Plajları Eviniz Gibi Düşünün

Tatil sezonu açıldığında deniz kenarında vakit geçirmeye başladığınızda orayı kendi eviniz gibi temiz tutmaya çalışırsanız denizlerde plastik kirliliği konusunda önleyici bir tavır sergilemiş olursunuz. Hatta bu konuda çevrenize de örnek olmanız bu davranış biçiminin yaygınlaşmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal Sorumluluk Projesinin Bir Parçası Olun

Eğer doğanın yok olma tehlikesi sizi korkutuyor ve bu konuda aktif adımlar atmak istiyorsanız doğasever topluluklara dahil olun. Kıyılarda çöp toplamak veya deniz kaplumbağası gibi türlerin kurtarılmasına yardımcı olmak gibi ufak tefek adımlar bile atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi