Kuzey Ormanlarına Film Platosu Kurulması Planlanıyor

Yazan Ekolojist
İstanbul’da yürütülen Üçüncü Köprü, Üçüncü Havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolu gibi mega projeler nedeni ile adeta mega yıkımlar yaşanmasının da önü açılmış durumda. Bu kapsamda İstanbul’un Kuzey Ormanlarında bir ticaret alanı yaratılmasına neden olacak olan film platosu kurulması önerisi İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Meclisince oy çokluğu ile kabul edildi.

Teklif Eyüpsultan Belediyesi’nden Geldi

İBB’nin 11 Temmuz 2018 tarihli meclis oturumunda Eyüpsultan Belediyesi tarafından İstanbul’un Kuzey Ormanları’na bir film platosu kurulması için teklifi verildi. Eyüpsultan Belediyesi’nin yaptığı teklife, belediye sınırları içinde bulunan Çiftalan Köyü, Ağaçlı Köyü ve Odayeri Köyünün imar planlarında değişiklik yapılması ve “ilgili kurumlardan görüş alınmak kaydıyla başkanlık tarafından verilecek izinle film platosu yapılabilir” kararının alındığı belirtildi.

Plan Değişikliğinin Gerekçesi

Plan değişikliği talebinin gerekçesinde; İstanbul’un tanıtımı için bir potansiyel olduğu bilinen film sektörünün, geçmişte Eyüp’te yaşadığı ve gelecekte de Eyüp’te yaşatılmasının amaçlandığı ifade edildi. Sinema sektörünün ihtiyaçlarının karşılanması ve İstanbul’un tanıtımı için bir film platosu kurulması gerektiği, bu nedenle sektörünün taleplerini karşılayacak şekilde imar planlarında değişikliğe gidildiği belirtildi.

İBB Planlama Müdürlüğü’nün Açıklaması

İBB Planlama Müdürlüğü’nce bu teklife ilişkin olarak yapılan değerlendirmede; mevcut mevzuat gereğince Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda bulunan film plato ve stüdyolarının yer seçimi yetkisinin, mevcut imar planlarına bir not ekleyerek yapılmak istenmesinin yerine, yetkili bakanlıkça belirlenen hususlar kapsamında yapılması gerektiği ve bu meselenin konuya ilişkin tüm paydaşların katılımı ile çözülmesi gerektiği ifade edildi.
Ayrıca, film platosunun kurulabileceği alanların da belirlenmediği, bu durumun ise teklifte adı geçen köylere ek bir trafik yoğunluğu getireceği ve bu alanlardaki mevcut işleyişe de olumsuz bir etki yapacağı vurgulandı.

CHP’li Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu’nun Açıklamaları

CHP’li İBB Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu; film platosunun kurulmak istendiği köylerin tamamının Kuzey Ormanlarının sınırları içinde kaldığına dikkat çekerek, film stüdyoların 2 bin metrekareden büyük olacağını, bu platoların Kuzey Ormanlarının içine kurulmasının doğru olmadığını ve ciddi bir tahribata yol açacağını belirtti.
İBB Meclisindeki bu konuşma ve açıklamalardan sonra yapılan oylamada anılan bölgede İstanbul film platosu kurulmasına yönelik teklif oy çokluğu ile kabul edildi.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın