2030 YILINA KADAR 26 TRİLYON DOLARLIK İKLİM EYLEMİ 

Yazan Ekolojist

Küresel ısınmanın artan zararlarının önü geçmek ve yeşili korumak için alternatif seçimlerin daha maliyetli olduğunu düşünenlere karşı Küresel Ekonomi ve İklim Komisyonu (Global Commission on the Economy and Climate) tarafından yeni yayımlanan raporda iklimlere karşı duyarlı daha temiz bir çevrenin dünya adına daha yararlı olacağının göz ardı edildiğini ortaya çıkardı.

     İklim Eylemi ile baz (BAU) senaryoyla kıyaslandığında 2030 yılına en az 26 trilyon amerikan dolarlık ekonomik bir fayda sağlanabileceğini gözler önüne seriyor.

Rapor açıklamasında piyasaların ve teknolojinin son on yılda oluşturduğu büyük ilerlemelerin iklim ekonomisinde yeni bir rota belirlenmesinin sağladığını gösteriyor. Bu geçişin istihdam, ekonomik tasarruf, rekabet ve pazar fırsatları sağlamasının yanında küresel refahı da yükseltiğini gösteriyor. Farkındalığı artırmak adına yaptığı açıklama da insanların “kullan ya da kaybet”  politikasını izlediğini ve bu yeni yolun izlemesi için en uygun zamana sahip olunduğu ve politikacıların bu geçişin ekonomi ve piyasa için çok büyük fırsatlar getireceğinin haberini vermesi gerektiğini sonucunda da 26 trilyon $ ve yaşanılabilir bir dünyaya sahip olunabilceğini söyledi.

    “21. Yüzyılın Kapsayıcı Büyüme Hikayesinin Önünü Açmak”

New York Birleşmiş Milettlerin yaptığı tanıtımla Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e sunuldu ve  Unilever CEO’su ve Küresel Komisyon Eş Başkanı Paul Polman’ında yaptığı açıklama da en iyi verimi alabilmek adına bu düşük karbonlu büyüme yaklaşımına kurumsal veya özel sektördeki liderlerin bunu hızlı bir şekilde yapması gerektiğini vurguladı.

   Çevreye İnsanlara ve Ekonomiye Büyük Fayda Sağladı

Rapor beş başlıca ekonomik sistem olan enerji, şehirler, gıda ve toprak kullanımı, su ve sanayideki fırsatları göz önüne çıkarıyor.  2030 yılına kadar küresel ısınmanın yaratığı ciddi sayılara ulaşan ölümlerin engellenebileceği ve bu geçişle birlikte yeni düşük karbonlu 65 milyon yeni iş imkanlarına ve 2,8 trilyon amerikan dolarlık kamu gelirine sahip olunabileceğini gözler önüne seriyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın