İBB Geri Dönüşüm Projesi Fiyatlarını Açıkladı: 43 PET Şişe ile Bedava Yolculuk

pet geri dönüşüm
Yazan Ekolojist

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu hafta duyurmuş olduğu PET şişe geri dönüşüm projesi oldukça ses getirdi.

İBB sayısı 30 milyonu aşan ve Türkiye’nin tamamında geçerli olması planlanan İstanbulkart’a pet şişe ve alüminyum içecek kutuları atılarak kredi yüklemesi yapılmasını sağlayan “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri” makinelerini tanıttı.

Belirli yerlere konacak konteynerlarla pet şişelerin toplanmasını ve toplanırken de o pet şişeyi konteynere atan her kişinin İstanbulkart’ına bir bedel ödenmesini öngören projenin merak edilen detayları da belli oldu.

İBB Başkanı Uysal, pet şişe ve kutu başına makinenin ne kadar ödeme yapacağını duyurdu.

PET Şişe ve Kutu Başına Yapılacak Ödeme

Buna göre vatandaşların geri dönüştürdükleri atık başına İstanbulkart’larına yüklenecek bakiyeler şu şekilde:

PET şişeler için: 

0,33 litrelik pet şişe: 2 kuruş
0,5 litrelik pet şişe: 3 kuruş
1 litrelik pet şişe: 6 kuruş
1,5 litrelik pet şişe: 9 kuruş

Alüminyum kutular için: 

0,33 litrelik alüminyum içecek kutusu: 7 kuruş
0,5 litrelik alüminyum içecek kutusu: 9 kuruş

Bununla birlikte kartına yükleme sayısı fazla olanlar, Şehir Tiyatroları’ndan ücretsiz tiyatro bileti alabilecek ve İBB Sosyal Tesisler’inden indirimli yemek yiyebilecek.

İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımıyla “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri Lansman Töreni”, Saraçhane’deki belediye binasında yapıldı. “Atıklar akıllı konteynere, bedeli İstanbulkart’a” sloganıyla yapılan etkinlikte, pet ve alüminyum içecek kutularının İstanbulkart’a para olarak dönüşmesinin detayları aktarıldı.

pet şişe geri dönüşüm

İBB Atık Yönetim Müdürlüğü ve iştirak şirketi İSBAK’ın akıllı konteyner projesine göre, istanbulkartı’nı okutarak konteynerlere pet ve alüminyum şişe atanlar, şişe karşılığında İstanbulkart’larına belli bir miktar bakiye kazanacak.

Bu sayede ileride “Türkiyekart” olarak da kullanılması hedeflenen İstanbulkart’lar, pet ve alüminyum şişelerle dolacak ve vatandaşlara geri dönüşüm bilinci aşılanacak.

Sistemin çalışma prensibi ise şu şekilde; atılan boş pet şişeleri makine aldıktan sonra ezip depoluyor ve o depolar geri dönüşüm ekibi tarafından toplanarak ilgililerine ulaştırılıyor. Konteynerlerin tamamı yerli ve milli.

İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın Akıllı Geri Dönüşüm Tanıtım Videosu

“Sosyal Medyada Bu Kadar İlgi Görmesi Bizi Heyecanlandırdı”

Proje kapsamında konteynerlere yüklenecek pet şişelerin boyutları ve ulaşım kartına yüklenecek miktarlar hakkında bilgi veren Uysal, “Cam şişeleri henüz proje kapsamına dahil değil ancak cam şişeler için de ayrıca bir çalışma içerisindeyiz. Şu an için yürüttüğümüz proje kapsamında 0.33, 0.5, 1.5 litrelikler olmak üzere pet şişeler; 0.33 litrelik ve 0,5 litrelik metal içecek kutuları yer alıyor. Sadece sosyal medyadan duyurduğumuz bu çalışmamızın haberlerde bu kadar ilgi görmesi ve vatandaşlar tarafından beğeni ile karşılanması bizi heyecanlandırdı” şeklinde konuştu.

3 İlçede İlkokullara Yerleştirilecek

Eyüp, Beyoğlu ve Şişli ilçelerindeki ilkokullar için 100 adet akıllı konteyner üretilecek. Bu sayede ilköğretim çağındaki çocuklara toplumsal sorumluluk ve çevre bilinci kazandırılması hedefleniyor. Proje kapsamında kullanılan akıllı konteynerlerin dış yapısı galvaniz, kırıcı mekanizması paslanmaz çelik, iç metal aksamı da paslanmaz malzemelerden imal edildi.

Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri Hakkında Diğer Detaylar

Konteynerler Uzaktan Takip Edilecek

Konteynerlerin içindeki atık sayısı, hata kodları, lokasyon, yaklaşık olarak doluluk oranı ve çalışma süreleri uzaktan anlık olarak takip edilebiliyor. Ayrıca konteynerlerin yazılımı da uzaktan güncellenebiliyor. Atık Yönetim Müdürlüğü tarafından tamamlanan ihale sonrası 10 konteyner kullanıma hazır olarak üretildi. 90 adet konteynerin ise üretimi süreci devam ediyor ve yaklaşık 1 ay içinde tamamlanması bekleniyor.

Proje Türkiye’de Bir İlk

Projenin detaylarını anlatan İBB Başkanı Uysal, “Proje için dünyada ilk diyemiyoruz, bazı ülkelerde uygulanıyor ancak Türkiye’de ilk defa uygulanacak. Pet şişe doğada kaybolmayan aynı zamanda geri dönüştürüldüğünde enerji ve su tasarrufunun yanında sanayide pek çok alanda kullanılan bir hammade olma özelliğine sahip. Belirli yerlerde koyacağımız konteynerlerle pet şişelerin toplanması, o pet şişeyi o konteynere atan her şahsın İstanbulkart’ına bedel ödenmesi öngörülüyor” dedi.

Kazanılan Bakiye Sadece Ulaşımda Kullanılmayacak 

Uysal ayrıca İstanbulkart’ın daha sonraki süreçlerde değişik kullanım alanları olacağı gibi, mevcut durumda da farklı kullanım alanları olduğunu belirterek ilerleyen günlerde farklı uygulamalarda indirim sağlanabileceğini de belirtti. Şu an pilot uygulama aşamasında olduklarını ve vatandaşların ileride 50-100 pet şişe atanlar için şehir tiyatrolarından ücretsiz bilet alabilme, sosyal tesislerden indirimli yemek yiyebilme gibi İBB’nin değişik hizmetlerinden de öncelikli, indirimli olarak istifade etme imkanına kavuşabileceklerini belirtti.

Cam Şişe ve Piller İçin de Konteynerler Koyulacak

Yürütülecek projenin yalnızca pet şişe ve metal içecek kutuları ile sınırlı kalmayacağını belirten İBB Başkanı Uysal, “cam şişe, pil gibi geri dönüşümü muhakkak yapılması gereken malzemelerle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor” dedi.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın