Volkswagen’in Hileli Karbon Emisyonu Testi 

Yazan Ekolojist

2014 Mayısında dünyanın önde gelen otomotiv şirketlerinden biri olan Volkswagen grup, Audi ve VW marka araçlarının bazı modellerini, yanıltıcı emisyon oranlarıyla daha az çevre kirlettiğini iddia ederek satışa sunmuş, bu sansasyonel olay ortaya çıktığında ise tüm gözler firmanın üzerine çevrilmişti. Olay ortaya çıktıktan sonra hisseleri %30 düşmüş, bununla birlikte 54 milyar dolar ceza kesilmesi de gündeme gelmişti. Volkswagen yaşanan bu olaylardan sonra ortaya çıkabilecek masrafları karşılamak için 6,5 milyar euroluk bir fon oluşturdu.

Yanıltıcı Emisyon Oranları Yalnızca Dizel Araçlarla Sınırlı Değil

Araçların emisyon değerlerini manipüle ettiğinden ötürü başta Almanya, İngiltere ve İtalya olmak üzere birçok Avrupa ülkesi zarar etmiştir. Yazılım hilesi ABD’de ortaya çıkartılmış ve ilk dava da burada açılmıştır. Alman devi sebebiyet verdiği zararlara karşılık 15 milyar doları ödemeyi kabul etmiştir. Diğer ülkeler de dava açıp firmayı daha da zor durumda bıraktırabilirlerdi. Çünkü olay yalnızca dizel araçlardaki yakıt tüketim ve emisyon oranlarının değiştirilmesiyle sınırlı kalmamış, aynı zamanda benzinli motorlardaki egzoz gazı testlerinin de manipüle edildiği yönünde iddialar ortaya atılmıştır.

Çözüm Önerileri

AB 2030 yılına kadar karbondioksit emisyonunu %30 daha düşük kullanımda görme taraftarı, bu sebeple yeni teklifler sunmaya hazırlanıyor. AB komisyonu karbondioksit salınımı düşük araç üreten işletmeleri ödüllendirmeyi planlıyor. Aslında bu yasa tasarısı 2007 yılı ortalarında öne sürülse ve 2012 için kilometre başına 120 gram karbondioksit salınımı hedef konulsa da Volkswagen örneğinde görüldüğü üzere bazı işletmeler için çevreyi korumak ve bu doğrultuda çabalamak, finansal açıdan zorluğa girmemek adına geri planda kalıyor. Çünkü emisyon oranı daha fazla göründüğünde yüksek bir tavan puanından başladıklarından, indirimi istenen hedefe ulaşmak daha kolay oluyor. Bu da çoğu işletmeyi zarar ettirmeyecek bir sistemdir.

Tekliflerin genel manada, iklim değişikliği sorununa karşı birleşmeyi ve iklime zarar veren emisyon oranlarının düşürmeyi kapsadığını söyleyebiliriz. Yeni teklifler, Paris İklim Anlaşmasının hedeflerine yaklaşmak için basamak olarak görülüyor. Ancak bu duruma çevre dostu araçların ve elektrikli otomobillerin sayısının artışıyla ulaşılabileceği düşünülüyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın