İklim Değişikliği Orman Yangınlarını Da Körüklüyor

Yazan Ekolojist

Avrupa, ABD ve Kanada’da 2017 yılında çok sayıda orman yangınları meydana geldi. 2018 yılında bu sayı daha da arttı, bu artışın nedenlerinden biri ise mevsim normallerinin üstünde seyreden sıcaklar oldu.

ABD’nin Batı kısımlarında son iki ayda 20’nin üstünden fazla orman yangını meydana geldi. Bazları tam olarak söndürülemedi. Sıcak ve kurak yaz mevsimi nedeniyle orman yangını sezonu giderek başlıyor ve uzun bir dönem devam ediyor.

Geçtiğimiz sene Kuzey Kaliforniya, Oregon ve Washington’da oluşan yangınlar, 41 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu, 6 binin üzerinde ev tamamen yandı. Washington’ın güneyindeki şarap üretim bölgesi Yakima Vadisi’de yangınlardan nasibini alan alanlardan oldu ve üzüm bağları resmen küle döndü.

Kaliforniya’da bulunan Yosemite Ulusal Parkı, bu yıl yangın nedeniyle çöle döndü. Bölgenin kuzeyinde bulunan bir başka yangında ise 81 bin hektarlık orman ve ekili alan, bin dolayında ev ve 500 bina feci şekilde yandı. İki ayrı orman yangının birleşmesiyle Kaliforniya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük yangın felaketinde 115 bin hektarlık arazi, 157 ev ve 120 bina adeta küle döndü.

Yangın Kuzey Kutubunda Bile Görüldü!

Orman yangınlarının git gide artması devam ederken, gelecekte bunların azalması bir yana, daha da artması muhtemel gözükmektedir. Temmuz ayında Yunanistan’ın tatil beldesi Mati’de meydana gelen yangın sonucu 80’den fazla insan hayatını kaybetti. Atina’nın 28 km doğusunda bulunan bölge’de ise bin 500’den fazla ev tahliye edildi ve bunların çoğu oturulamaz hale geldi.

İspanya’da bulunan Valencia kentinde 2 bin 500 hektar alanda etkili olan yangın, bir çok kişinin tahliye edilmesine sebep oldu. Portekiz’de uzun süre 40 derecenin üzerinde yaşanan sıcaklıklar çok sayıda yangını da beraberinde getirdi. Aşırı sıcaklar öyle bir konuma geldi ki, Kuzey kutbunda bile yangın meydana geldi. Arktika’da bu yaz sıcaklar normal sıcaklıktan  10 derece kadar fazla görüldü.

Son 250 yılın en sıcak temmuz ayını yaşayan İsveç’te son yılların en büyük orman yangını felaketi meydana geldi. Hakeza Norveç, İsveç ve Letonya gibi Kuzey ülkeleri de yangından payına düşeni aldı.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın