Yağmur Suyunu Depolayan Tasarım

van der veer

Yağmur suyunu depolayıp kullanmayı kim istemez, üstelik oldukça pratik bir yöntemle. Hollanda menşeili Studio Bas Van Der Veer şirketi yağmur suyunu değerlendirmek için kolları sıvamış ve muhteşem bir tasarım ortaya çıkarmış.

raindrop yağmur depolama

Sulama kabına sahip, damla şekilli deposu ve musluğu ile “Yağmur Damlası” (Raindrop) ile tanışın. Ödüllü tasarım kısa süre önce Köln’de yapılan üç günlük spoga + gafa 2017 fuarı kapsamında sunuldu. Ürünün 2018 yılına kadar satışa hazır olacağı belirtiliyor.

Van der Veer, bundan sekiz yıl önce Tasarım Akademisi Eindhoven için yaptığı tez çalışmasında, “Bir Damla Su”  isimli damla şeklinde şık bir ürün sundu. Yapılan çalışmalar ve ürün geliştirme aşamalarından sonra “Yağmur Damlası” ortaya çıktı.

su tasarrufu

Halihazırdaki koleksiyonunda balkonlar gibi sınırlı alanlar için daha küçük bir yağmur deposu olan Raindrop Mini’nin yanı sıra kuşların su içmesi için haznesi bulunan daha büyük modeli de bulunuyor. Raindrop’un önümüzdeki yılın başlarında satışa sunulması bekleniyor.

yağmur suyu depolama

Ürün 50 ila 80 milimetre çapındaki boru hatlarına kolayca bağlanabilecek şekilde tasarlanmış. Ayrıca deponun altında bulunan musluğa sulama borusu takılarak sulama yapılabilir.

yağmur suyu depolama yöntemi

Yağmur suyunun depolanıp, istenildiği ölçüde kullanılabilmesine olanak sağlayan bu şık tasarım, su tasarrufu açısından oldukça faydalı olacaktır.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

1 Yorum

Düşüncelerinizi Paylaşın