Türkiye’den En Az Gelişmiş Ülkelere İklim ve Sürdürebilir Kalkınma Desteği

turkiyeden en az gelmis ülkelere iklim ve sürdürülebilir kalkınma desteği
Yazan Ekolojist

Birleşmiş Milletler’in “En Az Gelişmiş Ülkeler” olarak tanımladığı ülkelere verilen iklim ve sürdürebilir kalkınma konusunda kapasite geliştirme desteklerinde Türkiye de gün geçtikçe önem kazanan bir rol oynuyor. Türkiye’nin attığı yardım adımları, “Güney-Güney ve Üçgen İşbirliği” tanımı kapsamındaki gelişmiş ülke, donör tecrübesi kısıtlı olan gelişmekte olan ülke ve az gelişmiş/gelişmekte olan ülkeler arasındaki işbirliği modeli için de son derece önemli ve olumlu bir örnek teşkil ediyor.

Türkiye’den Büyük Destek

Şubat 2018’de gerçekleşen En Az Gelişmiş Ülkeler için Türkiye’de düzenlenen Havacılık ve Uydu Meteorolojisi Eğitimi ile En Az Gelişmiş Ülkeler için Teknoloji Bankası kurulmasına yönelik yasa tasarısının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme gelmesi, Türkiye tarafından sağlanan bu desteğin en güncel ve somut örneklerinden.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Singapur İşbirliği Ajansı ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) işbirliğiyle düzenlenen Havacılık ve Uydu Meteorolojisi eğitiminde, MGM ve Singapurlu uzmanlar tarafından afet riski inceleme ve erken uyarı sistemi geliştirme, uydu sistemleri kullanımı, ülke bazlı iklim veri tabanı oluşturma ve iklim değişikliği kapsamında gerekli ihtiyaçlar gibi konulara yer verildi. Toplamda 15 ülkenin katılımıyla gerçekleşen eğitimde, Singapur Ankara Büyükelçisi A. Selverajah, küresel iklim değişikliğinin bir ülkenin tek başına çözebileceği bir sorun olmadığını belirtirken, MGM Müdürü İsmail Güneş de, iklim konusunda küresel işbirliği yapma zorunluluğunun altını çizdi.

2011 yılında İstanbul Eylem Programı’nda alınan kararla En Az Gelişmiş Ülkeler’e destek amaçlı kurulması planlanan Teknoloji Bankası’na yönelik kanun tasarısı ise Türkiye’nin program kapsamındaki sürdürülebilir kalkınma desteği projelerinden en sonuncusu. Projeye ilişkin kanun tasarısı, 19 Şubat 2018 itibariyle Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyonlarında gündeme geldi. Söz konusu Teknoloji Bankası’nın, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında Türkiye’de kuruluyor olması, yapılan yardımlar kapsamında büyük önem taşıyor.

Türkiye’nin daha önce denemediği bir strateji izleyerek, sürdürülebilir kalkınma ve iklim değişikliği odaklı bu yeni proje ve desteklerini uluslararası kamuoyunda paylaşmasının, ilgili müzakerelerde Türkiye’nin diplomatik gücünü arttıracağına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın