Tayvan 2030 İtibariyle Plastik Nesneleri Yasaklamayı Onayladı

Yazan Ekolojist

Plastik kirliliğine karşı harekete geçen sıradaki ülke Tayvan oldu. Ülkenin Çevre Koruma Ajansı (EPA) 2030 itibariyle plastik nesneleri yasaklayacağını duyurdu ve sularını plastikten arındırmak üzere deniz temizleme girişimine başlıyor.

Tayvan plastik kirliliğinin önüne geçmek amacıyla plastik nesneleri yasaklayacağını duyurdu. EcoWatch tarafından aktarılan bilgiye göre, Tayvan 12 senelik bir plan oluşturdu ve ilk ayağı olarak 2019’da kafe ve restoranlarda plastik pipet kullanımını tamamen yasaklayacak. Yasak, 2020’de tüm yemek kuruluşlarına uygulanacak.

Tayvan’dan Dikkat Çeken Karar

2025’te ülke vatandaşları plastik pipet, poşet, kupa ve tek kullanımlık kap kacaklar için bir ücret ödeyecek. Henüz ücretin ne kadar olacağı belli olmasa da insanları plastik kullanımından vazgeçirecek büyüklükte olması bekleniyor. Plana göre 2030 itibariyle plastik kullanımı tamamen sonlanacak ve tekrar kullanılabilir-geri dönüşümlü nesneler plastiğin yerini alacak.

Planı koordine eden EPA üyesi Lai Ying-ying NewAsia kanalına verdiği mülakatta ortalama bir Tayvan vatandaşının yılda yaklaşık 700 plastik poşet kullandığını belirtti. Yeni plan doğrultusunda bu sayının 2025’te 100’e ve 2030’da sıfıra düşürülmesi planlanıyor.

Taiwan Today yasağa ek olarak EPA’nın bir dizi programa başlayacağını ve böylece sulardaki plastik ve diğer tüm çöpleri temizleyeceklerini ekledi.

Tayvan plastik kirliliğine karşı planlama yapan son ülkelerden biri. 2017’de Kenya ve Çin çeşitli plastiklerin kullanımını yasaklamıştı. Sir David Attenborough’un konuyu daha ciddiyetle incelemesi ve plastik kirliliğinin sudaki yaşamı nasıl etkilediğini gözler önüne seren Blue-Planet II ile birlikte Birleşik Krallık da plastik kirliliğini önlemeye yönelik hamleler yaptı.

BBC dahi plastik politikasını değiştirdi. Medya şirketi şubat ayında tüm plastik kupa, tek kullanımlık nesneler ve konteynırların 2020’de yasaklanacağını açıkladı ve bu kararlarının arkasında Blue Planet II’nin olduğunu belirtti. Şimdi şirketin mutfağında plastikler yerine cam bardaklar yerini almış durumda.

Daha fazla ülkenin plastik kirliliğine karşı durduğunu görmek cesaretlendiriyor ancak gerçekten bir etki yaratmak için daha çok çalışmaya ihtiyaç var. 2016 itibariyle okyanuslarda trilyonlarca plastik parçalar var ve bu, bir anda plastik kullanmayı bırakmakla geçmeyecek kadar büyük.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın