Roma Dizel Araçları Yasaklıyor

romada dizel araçlar yasaklanıyor

Dizel motorlu araçları yasaklayan şehirler arasına İtalya’nın başkenti Roma’da katılıyor. Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi yaptığı açıklamada, hava kirliliğinin önüne geçilebilmesi ve daha yeşil bir çevre için dizel araçların 2024 yılına kadar yasaklanacağını duyurdu!

Benzer: Fransa 2040 Yılında Fosil Yakıtlı Araçları Yasaklayacak

Özellikle Volkswagen’in dizel araçları ile ilgili skandal sonrası dizel motorlu araçlar konusunda önlem almaya başlayan ülkeler, yeni çözümler sunuyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hazırladığı raporlarda dizel otomobillerin, saldığı zararlı partiküller ve NOx (azot oksitleri) nedeniyle çevreye ve insan sağlığına ciddi zararlar verdiğini ortaya koydu. Bu durum, NOx salımının sigaradan daha zararlı olduğunu ortaya çıkardı.

volkswagen dizel

1.8 Milyon Otomobilin Üçte İkisi Dizel

Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, “hava kirliliği ile mücadele etmek istiyorsak, güçlü tedbirleri almak için cesaret göstermeliyiz” yorumunu yaptı. Haber Roma için yankı uyandırdı çünkü geçtiğimiz yıl İtalya’da yola çıkan 1.8 milyon otomobilin üçte ikisinin dizel olduğu belirtiliyor.

virginia raggi

Sanayi şehir olmayan Roma’da yaşanan hava kirliliğinin en büyük nedeninin motorlu taşıtlar olduğu biliniyor. Bu kirlilik kentteki insanların sağlığına zarar vermekle kalmıyor aynı zamanda antik binalar ve anıtlar için de ciddi hasarlara neden oluyor.

Dizel motorlu araçların çevre kirliliği yaratmasının önüne geçmek isteyen ülkeler arasında farklı bir uygulama ile İngiltere’de bulunuyor. İngiltere hükümeti de geçtiğimiz günlerde dizel motorlu araçlarının kullanımının azaltılması amacıyla Londra’da araçlara T-Charge adını verdiği emisyon ücreti uygulaması başlatmıştı. 

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın