Londra’da Araçlara ‘Emisyon Ücreti’ Uygulanmaya Başlandı

t charge

Londra’daki hava kirliliğini azaltmak adına, 23 Ekim 2017 tarihinden itibaren T-Charge (Toxicity Charge – Toksisite Vergisi) adı verilen emisyon ücreti uygulaması yürürlüğe girdi.

Yeni uygulama, her yıl 9 bin Londralı’nın hava kirliliği nedeniyle öldüğünün saptandığı başkentte, 10.000 sürücüyü etkileyecek. Lansman öncesi yapılan YouGov anketi, katılımcıların yüzde 74’ünün T-Charge’ı destekleme eğiliminde olduğunu gösterdi.

T-Charge ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Sadiq Khan
T-Charge nedir?

Londra’nın merkezine giren ve Euro 4 standartlarına uymayan, genellikle 2006 yılı öncesinde üretilen eski araçlardan 10 Sterline kadar alınacak olan emisyon vergisidir.

Ne kadar ödenecek?

10 Sterlin tutarındaki ücret, ‘Congestion Charge‘ (Sıkışıklık Ücreti) uygulamasına eklendiğinde 21,5 Sterline kadar ulaşacak.

Sıkışıklık Ücreti, Pazartesi gününden Cuma gününe kadar 07:00 – 18:00 saatleri arasında araç kullananlar için geçerli, günlük 11.5£ tutarında bir vergidir.

Hangi günler uygulanacak?

23 Ekim tarihinden itibaren Pazartesi’den Cuma’ya kadar 07:00-18:00 saatleri arasında uygulanacak. Ancak Noel ve yılbaşı günleri ile Bank Holiday günlerinde geçerli olmayacak.

toksisite vergisi

Hangi bölgelerde geçerli olacak?

Londra’nın merkezinde, Congestion Charge (Sıkışıklık Ücreti) uygulamasının geçerli olduğu bölgelerde geçerli olacak.

Kimler ödemek zorunda olacak?

Euro 4 emisyon standartlarını ihlal eden benzinli ve dizel eski araçlar (genellikle 2006 yılından önce üretilen modeller), 10 Sterlin T-Charge vergisi ödemek zorunda kalacak. Uygulamaya otomobillerin yanı sıra otobüsler, minibüsler, şehirler arası yolcu otobüsleri ve ağır yük araçları da dahil edilecek. Motosikletler bu uygulamanın dışında kalacak.

londra T charge

Kimler muaf olacak?

TfL’ye (Londra’nın ulaşımdan sorumlu kurumu) kayıtlı olan acil durum araçları, kurtarma araçları, taksi ve mini taksiler bu uygulamadan muaf olacak. Vergi bölgesi içinde yaşayan sakinler ve mavi rozetliler indirim hakkına sahip olacak. Ayrıca yol üzerinde park için ayrılmış özel alanlarda ‘Residence Parking Permit’ ile bütün gün park etmiş olan araçlar o gün için ücretlendirilmeyecek.

Ödemek zorunda olunup olunmadığı nasıl öğrenilecek?

Sürücüler TfL’nin online kontrol uygulaması ile  T-Charge vergisi ödemeleri gerekip gerekmediğini öğrenebilecekler.

Ödenmediği takdirde ne olacak?

T-Charge vergisini ödemeyen sürücülere 130 Sterlin para cezası uygulanacak, 14 gün içinde ödenmesi halinde 65 Sterline kadar düşürülebilecek.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın