Fransa 2040 Yılında Fosil Yakıtlı Araçları Yasaklayacak

fransa elektrikli araba

Fransa, 2040’a kadar petrol ve dizel gibi fosil yakıtlarla çalışan araçların satışını yasaklanacağını duyurdu. Fransa Ekoloji, Sürdürülebilir Gelişme ve Enerji Bakanı Nicholas Hulot kararı bir devrim olarak nitelendirdi. Fransa Başkanı Emmanuel Macron’un kurduğu yeni hükümet tarafından uygulama ile ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmesi haberi üzerine Fransa’dan gelen bu gelişme, ülkenin yenilenebilir enerji konusunda ciddi yatırımlar yapacağını gösteriyor.

Fransa Enerji Bakanı Nicholas Hulot “2040 yılında petrol ve dizelle çalışan tüm fosil yakıtlı araçların satışını durduruyoruz. Otomobil üreticilerimiz olan Peugeout, Citroen ve Renault gibi markalar bu zorluğun üstesinden geleceklerdir.” dedi.

fransa elektrikli araç

Fransa Karbon Salımını Sıfırlayacak

Enerj Bakanı Hulot Fransa’nın ABD’nin kararının ardından 2050 yılında karbon salımını sıfırlama kararı aldıkları belirtti. Ayrıca yoksul hanelerin çevreyi kirleten eski araçlarını değiştirebilmeleri için de mali yardım yapılacağını kaydetti.

Fransa’da, hibrit araçlar %3,5, elektrikle çalışan araçlar ise sadece %1,2’lik pazar payına sahip.

2040 itibariyle hala kullanımda olan fosil yakıtlı araçların ne şekilde değerlendirileceği ise henüz net olarak açıklanmadı.

Alınan bu kararla birlikte Avrupa’da elektrikli araç konusunda çalışma yapan Almanya, Norveç Hollanda gibi ülkelere Fransa da katılmış oldu.

Fransa’nın açıkladığı diğer ekoloji dostu hedefler arasında, 2022’de termoelektrik santrallerini kapatmak, 2050 itibariyle nükleer enerjiyi, toplam enerji üretimin yarısına çekmek ve yeni petrol ve doğalgaz arama izni vermemek de bulunuyor.

2040 yılında elektrikli araçların, Avrupa’daki araçların %54’ünü oluşturması bekleniyor. 

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın