Evde Rüzgarla Elektrik Üretebilmek

ev yapımı rüzgar türbini
Yazan Ekolojist

Evde rüzgar enerjisiyle elektrik üretmek göründüğü kadar zor değil!

Ülkemizde enerji kaynaklarının sık kullanımı ve cepleri yakan faturaları gördükçe farklı kaynak arayışına giriyoruz. Sadece bireysel olarak değil bütün ülke adına sürdürülebilirliğinin kolaylığıyla, yenilenebilir enerji kaynakları dikkatleri üzerine çekiyor.

Peki Nedir Yenilenebilir Enerji Kaynağı?

Yenilenebilir enerji, doğada kendiliğinden var olan ve doğa tarafından kendini takviye edebilen enerjiye denir. Yenilenebilen enerji kaynakları da doğanın ürettiği bu enerji kaynaklarıdır. Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, hidrolik enerji, jeotermel enerji, biyokütle enerjisi, hidrojen enerjisi, dalga enerjisi ve gelgit enerjisidir.

Tıklayın: Ev Tipi Rüzgar Türbini Yapımı, Püf Noktalar

Yenilenebilir enerjiler arasından ulaşımı ve devir daimi en kolay olanlarından biri de rüzgar enerjisidir. Ülkemizde tedariği biraz masraflı olmasına rağmen karşılığını kısa sürede verebilen rüzgar türbinleriyle de bazı bölgelerde elektrik ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Evde Nasıl Yapılır?

Evde rüzgar enerjisiyle elektrik üretimi nasıl olur? Evde yapacağınız basit bir rüzgar türbiniyle elektrik üretebilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler:

Kıl testere, küçük bir taşlama makinesi, lokma anahtarları ve lokmalar, tornavidalar, zımpara kağıdı ve keskin bir bıçak işinizi görecektir.

Pervane kanatlarınızı plastik boruları biraz kavisli kesip yuvarlak bir plastiğe monte edebilirsiniz. Bu şekilde pervaneleriniz rüzgarda daha rahat dönecek ve daha uzun ömürlü olacaktır.

Jeneratörünüz pervane kanatlarının tam arkasında konumlanacak şekilde aynı mile bağlanır. Jeneratörünüz için kullanabileceğiniz motor tipi düşük devirli ve yüksek voltajlı bir motordur. Ayrıca türbininizi ürettikten sonra yüksek bir yere konumlandırmalısınız. Rüzgar alan bir yerdeki beton bir direğe monteleyebilirsiniz. Türbini ürettikten sonraki en büyük problem nasıl ve nereye bağlanacağı konusudur. Küçük bir çabayla kendi şebekenize bağlayıp faturanızda belirgin düşüşler sağlayabilirsiniz.

Çocuklara Öğretmek  Gerekli Mi ?

Kendi evimizde yaptığımız bu kapsamlı projemizin basit halini çocuklarımızla da paylaşmamız yararlı olabilir. Onlar için maketten yapabileceğimiz rüzgar gülleri zekalarıyla daha farklı türbin uygulamalarına dönüşebilir.Aynı zamanda geleceğin mucitlerini bunun gibi doğa dostu projelere yönlendirmek de hem ülkemiz hem de dünya adına yeni kapıların açılmasını sağlayabilir.

Kullandığımız birçok enerji kaynağının üretiminde bulunan araçları kendimiz üretemiyoruz. Veya ürettiklerimize de kendimizden bir şeyler katmıyoruz. Çocuklarımızın yaratıcılığına da bırakabileceğimiz bu tür evde yaptığımız projelerle onların ilgisini de bu yöne çekebiliriz. Bu sayede ileriki yıllarda kendi yaratıcılıklarını kullanarak, bu yaşlarda edindikleri bilgiler ışığında düşünülmemiş projeleri de hayata geçirebilirler.

Hazır seçenekler de var!

Evinizde bu tür bir projeyle uğraşmak yorucu olabilir. Ya da tam olarak istediğiniz cihazı yapmanız kolay olmayabilir. Eğer daha küçük kesimlerde yaşıyorsanız gerekli aletlere ulaşmak sizin için zor olabilir. Bunun yerine bütçenizden ayıracağınız düşük meblağlarla, faturalarınızın yüzünüzü güldürmesini sağlayabilirsiniz.

Ev Tipi Rüzgar Türbini Listesi

FİYATLARI GÖSTER

Sizin İçin Seçtiklerimiz

400 W Dikey Rüzgar Türbini Fiyatları

400 W Rüzgar Türbini Fiyatları

2000 W Rüzgar Türbini Fiyatları

Ülkemiz piyasasında 1.000TL ile 10.000TL arasında değişen fiyatlarla eviniz için uygun bir rüzgar türbini satın alabilirsiniz. Eviniz için uygun olan türbini, fiyatlara bakarak almayın. Kullandığınız elektrik oranını karşılayabilecek, kullanım açısından en uygun olanı almanızı öneriyoruz. Sadece satın alırken yaptığınız bu yatırımın karşılığını kullandıkça, uzun vadede faturalarınıza yansıdığında alabilirsiniz.

Evde rüzgar enerjisiyle elektrik üretmenin çok da zor olmadığını bu yazımızda anlatmış olduk. Zamanla evlerde daha sık rastlayabileceğimiz bu enerji kaynağı herkesin yüzünü güldürecek. Ülkemizin coğrafi yapısına çok uygun olan bu enerji türünü her yerde kullanabiliriz

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi