Gelecekte Değil; Bugün! Ekinler İnsan Eli Değmeden Biçilecek…

Yazan Ekolojist

Hands Free Hectare büyüyen ekinleri kusursuzca kesebilen robot geliştirdi. Çeşitli tarımsal amaçlar için otomasyon kullanan diğer firmalarla birlikte bu gelişmenin tarım için büyük bir değişim anlamına geldiği açık.

İnsan Dahil Olmadan Yönetilen Ekim Süreci

Hands Free Hectare (HFH) bakım ve olası ekim işleri için otomatik tarım geliştiren Birleşik Krallık menşeili bir kurum –ekim işlerinden denetlemeye kadar. Grup, uygulamayı iki hasat zamanında tamamladı, biri kış zamanı diğeri arpa. Uygulamada hiçbir insan dahil olmaksızın otonom araçlar ve dronlar ile ekim sürecini yönettiler. HFH araştırmacılarından biri olan Martin Abell, ABC Rural’a verdiği demecinde “Biz insanlara bunun çok da uzak bir gelecekte değil, hemen bugün uygulanabileceğini göstermek istedik.” dedi. “Aynı zamanda tarımın halkın gözündeki algısını geliştirmek istedik. Böylece bunu gelecek olarak görebilir ve endüstriyi ve insanların endüstriye olan ilgisini arttırabilir.

HFH’nin bu işi de dahil olmak üzere tarımın hemen her adımı robotlarla yönetilebilir, hastalıkları tespit etmek ve yabani otları da temizlemek dahil. Otomatik tarımı gören tek şey ekinler değil. Çinli çiftçiler otomasyon ve yapay zekayı domuzlara göz kulak olmak ve onların sağlığını korumak ve hatta onların mutluluğu için de kullanıyor. Bununla birlikte Aspire, yaygınlaşan ve protein deposu çerezler olan çekirgelerin geliştirilmesi için de robotik sistem kullanıyor.

Ne Zaman Otomasyona Geçilecek?

Amerika’da ne zaman çiftçilikten otomasyona geçileceği ise net olarak belli değil. Diğer firmalara yatırım yapan John Deere gibi tarımda otomasyonu hedefleyen firmalar bunun yakın bir gelecekte olmasını bekliyor. Çekirgeler Amerika dışında da işleniyor ve kazandığı bu başarıların diğerlerini de etkilemesi ve başka hayvan ve çerezlerin de yemek için geliştirilmesi olası bir durum.

Hands Free Hectare aynı etkiye sahip olmayı umuyor. Grubun mekatronik araştırmacısı Jonathan Gill bir basın bildirisinde “Bu teknolojiyi geliştirerek endüstri alanında yeni alanlar açılacak ve yeni yetenekler gelişecek.” dedi. “Bu projenin insanları etkilemesini umut ediyoruz. Ve artık tarımda da mümkün olan yeni inovatif işler ve yeni ilgi alanları olduğunu gösteriyor bu proje” diye ekledi.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın