Giyilebilir Teknoloji ve Güneş Enerjisini Depolayan Çanta

pauline van dongen

Giyilebilir teknoloji üzerinde çalışan Hollandalı tasarımcı Pauline van Dongen, enerji üretimine odaklı bir koleksiyon çıkarmanın gerekli olduğunu düşünmüş ve 2014 yılında güneş panelleri ile donatılmış giysileri halkın beğenisine sunmuştu.

giyilebilir teknoloji

Pauline van Dongen’in yeni koleksiyonunda ise güneş enerjisini depolayabilen çanta yer alıyor. Radius ismi ile piyasaya sürülen çanta, içerisine küçük güneş enerjisi boncukları gömülü örme kumaştan yapılmış olup, bu sayede sırt çantasının hareket halindeyken cihazları şarj etmesini sağlayacak şekilde tasarlanmış.

güneş panelli çanta

Radius sırt çantası, Van Dongen’in koleksiyonlarında kullandığı enerji üreten teknolojiye dayanıyor. Çantanın kayış bölümü, güneş pilleri olarak işlev gören küçük küresel boncuklardan oluşuyor.

Okuyun: Güneş Enerjisi İle Çalışan Ürünler

Güneş enerjili tekstil şirketi Sphelar Power tarafından üretilen kayışla elde edilen enerji, daha sonra, çantanın üst cebinde bulunan manyetik tokaya  erişilebilen bir şarj kablosuyla besleniyor.

güneş pilli çanta

Tasarımcı, “Uzaktan bakıldığında çantanın üst kapağının örneğiyle karışmış gibi görünse de daha yakından incelendiğinde ışığın boncuklu bir yüzey üzerinde kırıldığı görülüyor” diyor. Her boncuk, kumaşa dokunan küçük bir küresel güneş pili ve her bir güneş pili enerji üretiyor.

Şangay’daki Santoni araştırma laboratuvarında geliştirilen devrim niteliğindeki tekstil, aslında, örme makinesi kullanılarak farklı ipliklerden yapılmış üç boyutlu bir kumaş.

Solar Panelli Çanta

FİYATLARI GÖSTER

Radius sırt çantasını daha önce tasarlanan güneş panelli çantalardan ayıran özellik, güneş paneli görevi gören bu küçük boncuklar. Bu sayede tasarım hem görsel hem de estetik açıdan şık ve kullanışlı görünüyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.