Tom Ford’dan 1.2 Milyon Dolarlık Plastik İnovasyon Ödülü

plastik inovasyon ödülü

Sürdürülebilirlik adına yatırım yapmayı hedefleyen Tom Ford, plastik poşetlerin üretildiği materyalin yerini alabilecek ekolojik inovasyonu yapan kişiyi 1.2 milyon dolarla ödüllendirecek.

Daha sürdürülebilir ürünlere odaklanan bir dünyada, plastiğe uygun alternatifler bulmak için araştırma ve geliştirme ve verilen destekler çok önemlidir. Plastik tehdidi konusunda harekete geçen Tom Ford daha önce geri dönüştürülmüş plastikten ürettiği saatleri piyasaya sürmüştü. Tom Ford bu defa da okyanusların korunması alanında çalışan Grenier ve 52H2 ile Tom Ford Plastik İnovasyon Ödülü (Tom Ford Plastic Inovation Prize) için düğmeye bastı.

Katılımcılar, okyanustaki tüm plastik kirliliğinin yaklaşık %46’sını oluşturan ince film plastiğin yerini alacak yeni ambalaj çözümleri yaratmak için yarışıyor. Bu malzeme bilimi yarışması, altı kıtada 39 ülkeden 140’ın üzerinde başvuru aldı. Tom Ford’un düzenlemiş olduğu bu yarışma, hepimizi etkileyen bir soruna çözümler üretmeye yönelik küresel bir çaba olarak karşımıza çıkıyor.

Tom Ford, daha önce de okyanustan alınan 35 atık plastik şişeden üretilen eko-lüks saati ile modanın sürdürülebilir olabileceğinin örneğini vermiş, plastik kirliliğinin ciddiyetine dikkat çekmişti.

Herhangi bir sistemin gerçekten çalışması için, özellikle piyasaya yeni bir ürün sunmaya çalışırken, uygun finansmana ve desteğe ihtiyacı vardır. Bu nedenle, Tom Ford Plastik İnovasyon Ödülü, yalnızca bir yarışmayı teşvik etmenin yanı sıra, kazanan malzemeleri denemeye kendini adamış endüstri liderlerine de veriliyor.

Yeni geliştirilen ambalaj malzemeleriyle denemeleri tamamlamayacak ekip; TOM FORD International, Stella McCartney, Dell Technologies, GoSili, HP Inc, Herman Miller, Imperial Dade, LeClub ve ROQ,.

Yarışma finalistleri 2022’nin başlarında seçilecek ve kazananlar 2023’ün başlarında açıklanacak. Plastik İnovasyon Ödülü, finalistlerin 2025’e kadar pazara ulaşmasına yardımcı olmak için özel destek sunacak ve “plastik kirliliğine karşı mücadelede bir dönüm noktası yaratacak”.

Küresel olarak, insanların her yıl 300 milyardan fazla çoklu torba ve tek kullanımlık sandviç ve saklama torbası kullandığı tahmin edilmektedir. Bu torbaların geri dönüştürülmesi neredeyse imkansız – çöplüklere, karaya ve okyanuslarımıza karışıyorlar.

İnce film hayatımıza bir dakikalığına girer, ancak atık olarak devam eder, asla gerçekten kaybolmaz veya geri dönüştürülmez.

Plastik filmler 5 milyon ton okyanus sızıntısını veya tüm okyanus plastik sızıntısının %46’sını oluşturuyor.

Bugün okyanus tabanında çıkarılması neredeyse imkansız olan 14 milyon ton plastik olduğu tahmin ediliyor.

Her yıl okyanuslara 11 milyon ton yeni plastik giriyor. Bu sayının 2040 yılına kadar neredeyse üç katına çıkarak 29 milyon tona ulaşması bekleniyor – 241 Washington Anıtı’na eşdeğer.,

Okyanuslardaki plastik, artan ısınma, asitlenme ve diğer stres faktörlerinden halihazırda etkilenen sayısız türü ve ekosistemi tehlikeye atmaya devam edecek.

plastiğe hayır

NEDEN İNOVASYON ÖDÜLÜ?

İnovasyon ödülleri, 300 yılı aşkın bir süredir büyük ölçekli problem çözmeyi teşvik ediyor. Aslında plastiğin hikayesi bir inovasyon ödülü ile başlıyor.

1869’da John Wesley Hyatt, bilardo toplarında fildişinin yerini alacak dünyanın ilk plastik selüloitini icat ettiği için Phelan & Collender ödülünü kazandı. Fildişi giderek azalıyordu. Ve filler de öyleydi. Hyatt’ın ödülden ilham alan inovasyonu, bugün bildiğimiz şekliyle plastik dünyasının doğuşuna damgasını vurdu.

Tom Ford Plastik İnovasyon Ödülü, Hyatt’ın çalışmalarının ruhu göz önünde bulundurularak oluşturuldu. Yüz elli iki yıl sonra, dünyanın plastik krizine çözüm, yaratılış hikayesinde bulunabilir.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.