5. Sınıf Öğrencisi Orman Yangınları İçin Erken Tespit Sistemi Geliştirdi

orman yangını
Yazan Ekolojist

Yeni nesil ortak yarar için çalışmayı seçtiğinde dünya gerçekten şanslı. Genç girişimcileri ve başarı hikayelerini artık sıklıkla duyuyoruz. Bu defa da size şu an 14 yaşında olan genç bir girişimciden bahsedeceğiz. Ryan Honary 5. sınıfta okurken orman yangınları için erken tespit sistemi üzerindeki çalışmaları ile Ignite Innovation Student Challenge’da 10.000 $’lık büyük ödülü kazandı.

2018 yılında Kaliforniya’nın en ölümcül orman yangını olan Kamp Ateşi’nde insanların uğradığı kayıplardan etkilenen Honary, dikkatini gelecekteki felaketlerin nasıl hafifletileceğine çevirdi. 2019’da Honary, itfaiyecilere uygulama teknolojisi sağlayan Erken Orman Yangını Tespit Ağı sunumuyla Ignite Innovation Student Challenge’da 10.000 $’lık büyük ödülü kazandı. O zamanlar sadece beşinci sınıftaydı.

Şimdi 14 yaşına giren Honary, kurduğu şirket olan SensoRy AI üzerinde çalışmakla meşgul. Babası Hooman Honary ve uzmanlardan oluşan bir ekibin yardımıyla, girişim şimdiden büyük ilgi görmüş durumda. Deniz Araştırmaları Ofisi, bu yılın başlarında SensoRy AI’ya yaklaşık 1,6 milyon dolarlık bir hibe verdi.

Honary, Inhabitat’a verdiği röportajda henüz ortaokula bile başlamadan çoğu insanın hayatında başardığından daha fazlasını nasıl başardığını ve gelecekte insanlara yardım etmek için yapay zeka ve diğer teknolojileri kullanma vizyonunu anlattı.

Inhabitat: Bize bilime ve yapay zekaya olan erken ilginizden ve eğitiminizden biraz bahsedin.

Honary: Her zaman teknolojinin uygulamalarıyla ilgilendim. Babamın geçmişi nedeniyle programlamaya erkenden maruz kaldım ve üçüncü sınıftayken web sitelerimi oluşturmaya başladım. Python ve Javascript’i Ardent Academy adlı yerel bir okul sonrası programında öğrendim.

Buna paralel olarak, hayvanlar ve çevre konusunda çok tutkulu oldum. Çevrenin çeşitli sorunlar nedeniyle ne kadar baskı altında olduğunu görünce de endişelendim. Okuldaki fen öğretmenlerim beni cesaretlendirdi ve çevre konularını incelemem için birçok kaynak sağladı.

Bu sorunlar, Kaliforniya’yı oldukça düzenli bir şekilde vuran, hava kalitesini bozan, evleri yok eden ve ne yazık ki bazı insanları öldüren devasa orman yangınları başladığında çok kişisel hale geldi. Orman yangınları gibi birçok çevresel sorunu çözmek için teknolojinin gücünün nasıl kullanılabileceğini düşünmeye başladım. Yapay zekanın öngörücü güçleri hakkında bir şeyler okuyordum. UCLA’da Makine Öğrenimi üzerine çalışan bir doktora öğrencisi olan bir aile arkadaşıma ulaştım ve yapay zeka hakkında öğrenmeye başladım.

Inhabitat: Orman yangınlarını nasıl araştırdınız?

Honary: 2018’deki Kamp Ateşi’ni televizyonda ilk duyduğumda şok olmuştum. O andan itibaren, internetin her yerinde orman yangınları hakkında okumaya başladım. Hem National Geographic gibi yerlerden hem de CAL FIRE’dan. Bu devasa orman yangınlarını yönetmenin ve söndürmenin neden bu kadar zor olduğunu araştırmaya başladım.

Daha spesifik olarak, yangın dedektörlerimde Makine Öğrenimi modellerini eğitmek üzere verileri yakalamak için, Google Earth’ten Kuzey Kaliforniya’daki 2018 Kamp Ateşi hakkında gerçek dünya verilerini yakaladım. Google Earth’te ücretsiz olarak sunulan çok sayıda yararlı veri vardır. Bu harika bir kaynak.

Inhabitat: Sisteminizin nasıl çalıştığına dair temel bir açıklama yapabilir misiniz?

Honary: Sistemim bir dedektör ağından oluşuyor: mini meteoroloji istasyonları ve yangın dedektörleri. Sonuç olarak, bir yangın dedektörü tarafından bir yangın algılandığında, bilgiler bir mini meteoroloji istasyonuna ulaşana kadar düğümden düğüme iletilebilir ve daha sonra Javascript kullanarak oluşturduğum uygulamaya gönderilir.

Sistemin çalışması için dedektörler birbirinden 100-150 fit uzakta olmalıdır, bu nedenle kaç sensöre ihtiyaç duyulacağını bilmek izlenen alanın boyutuna bağlı olacaktır. Sensörler engebeli ve kırılgan yerlere yerleştirilecektir. Dedektördeki sensörler, yangınları takip edebilir ve bu bilgileri gerçek zamanlı olarak mini meteoroloji istasyonuna ve ardından uygulamaya iletebilir. Ayrıca, yangınların nereye gideceğini tahmin etmek için makine öğrenimi kullanılabilir.

Inhabitat: Ignite Innovation Student Challenge’ı kazanmak nasıldı?

Honary: Kazandığımı ilk öğrendiğimde şok oldum! Ulusal düzeyde bir bilim yarışmasını kazanabileceğimi hiç düşünmemiştim, özellikle beşinci sınıf öğrencisiyken ve bu bir ortaokul yarışması olduğu için! Bu galibiyet projem üzerinde çalışmaya devam etmem için bana ilham verdi ve bugün olduğum yere gelmeme yardımcı oldu.

Inhabitat: Şimdi SensoRy AI’daki rolünüz nedir?

Honary: Şirketimin çevre bölümünü yönetiyorum. Platformumuzu gerçek dünyadaki çevresel sorunları çözen gerçek bir çalışan ürüne dönüştürmeyi umuyorum. Bunun bir parçası olarak, bana veri ve rehberlik sağlayan ve araştırma yapmamı sağlayan Forest Service ve EPA’dan bilim insanları ile temaslarım var.

Inhabitat: Deniz Araştırmaları Ofisi ve diğer ileri yaştaki meslektaşları ile yakın çalışan bir çocuk olmak nasıl bir şey?

Honary: Deniz Araştırmaları Ofisi gibi seçkin bir araştırma grubunun projemize bir araştırma hibesi sunmaya karar vermesinden onur duyuyorum. Yetişkin insanlarla çalışmak bazen biraz korkutucu olabilir, ancak onların deneyimlerinden öğrenmekten zevk alıyorum. Kendi neslimden daha fazla insanı şirketimize katılmaya çekmeyi umuyorum. Günün sonunda çevre benim neslim için büyük bir sorumluluk olacak.

Inhabitat: Erken tespit teknolojisinin gelecekteki uygulamalarına ilişkin umudunuzdan biraz bahsedin.

Honary: Erken tespit teknolojisi, rafinerilerde ve petrol tesislerinde metan gazı sızıntıları ve madencilik veya diğer insan temelli faaliyetlerden kaynaklanan su kirliliği gibi gelecekteki uygulamalarda kullanılabilir. Bir çevresel felaketin yüksek riskli bir konumdan başlayabileceği herhangi bir senaryoda, çevreyi korumaya yardımcı olmak için erken tespit ve büyüme tahmini platformumuz kullanılabilir.

Inhabitat: Okurlar siz ve SensoRy AI hakkında başka ne bilmeli

Honary: Çevre sorunlarını çözmek için teknolojiden ve yapay zekadan yararlanma konusunda çok tutkulu bir grup teknoloji uzmanıyız. Gelişmiş yapay zeka uzmanlarına ve araştırma fonlarına erişimimiz var. Çevre sorunu olan ve teknoloji tabanlı çözümler arayan herkese yardımcı olmayı çok isteriz.

 SensoRy AI

Kaynak: Inhabitat

Görsel: Sensory Al & NASA

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi