Plastik Bizi Dokuz Yıl İçinde Yok Edecek!

plastik zararları
Yazan Ekolojist

Çoğumuz atmosferdeki CO2 seviyelerini düşürmeyle ilgili hedeflere odaklanırken, bir grup bilim insanı başka bir konuya odaklanmış durumda. Plastic Health Summit 2021’den gelen bir haber, dünyayı onarılamaz plastik kaynaklı hasarlardan kurtarmak için dokuz yılımız olduğunu belirtiyor.

Hollanda merkezli Plastic Soup Foundation direktörü Maria Westerbos, Dünya Sağlık Örgütü’nün plastik atıkların bir halk sağlığı acil durumu olduğunu ilan etmesini istedi. Şimdi harekete geçmezsek, plastik kirliliğinin hem gezegene hem de insan sağlığına verdiği zararın 2030 yılına kadar geri döndürülemez olacağını söyledi.

Plastikler ve Katkı Maddeleri Parçalanma Yoluyla Küresel Ekosistemlerin Damarlarına Giriyor!

Westerbos, “Plastikler ve katkı maddeleri, parçalanma yoluyla küresel ekosistemlerin damarlarına giriyor” dedi. “Bunun insanlar, hayvanlar, bitkiler ve çevre için felaket sağlık yansımaları var. Plastik atıklar yeni asbesttir.” dedi.

En az asbest ve tütün kadar tehlikeli olan ve kıyafetlerimizden, oyuncaklarımıza ve mobilyalarımıza kadar her yerde yer alabilecek mikroplastikleri ise her gün soluyoruz.

Plastik insan sağlığını sayısız şekilde etkiler. İnsanlar, cıva, kadmiyum ve kurşun gibi bazı plastiklerdeki toksik elementlerden doğrudan zarar görebilir. Plastiklerde bulunan dietilheksil ftalat (DEHP) kanserojendir. Ulusal Yerbilimi Öğretmenleri Birliği’ne göre bilim insanları, diğer plastik toksinleri doğum kusurları, kanser, çocukluk gelişim sorunları ve hasarlı bağışıklık sistemleri ile ilişkilendirdiler.

İngiltere merkezli çevre örgütü Common Seas’in kurucusu ve CEO’su Jo Royle, “Vücudumuzdaki plastiğin riskini ve nasıl azaltılacağını anlamak için acilen daha fazla araştırmayı finanse etmemiz gerekiyor. Hepimizin maruz kaldığımızı azaltmamıza yardımcı olmak için bugün ve gelecekte hükümete ve iş dünyasına ihtiyacımız var.” dedi.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi