Çin’de Kurulan Hidroponik Dikey Çiftlik 40.000 Kişinin Gıda İhtiyacını Karşılayacak

hidroponik tarım
Yazan Ekolojist

Nüfus artışı ile birlikte artan gıda talebini karşılamak üzere geliştirilen dikey tarım çiftlikleri her ne kadar henüz yeni bir teknoloji olsa da pek çok ülkede yeni örneklerine artık rastlamak mümkün. Bu durum, zorunluluklar karşısında topraksız tarım yani diğer adıyla hidroponik tarımın artık geleneksel tarımın yerini almaya başladığı anlamına geliyor.

Hidroponik dikey çiftlikler farklı tasarımlarla ve farklı ortamlarda deneniyor ve sonuçları geleceğimizi şekillendiriyor.

Okuyun: Avrupa’nın En Büyük Rüzgar Enerjili Dikey Çiftliği Yılda 1.000 Ton Gıda Sağlayacak

Hidroponik dikey çiftliklere bir diğer örnek de Çin’den geliyor.

Uluslararası tasarım ve inovasyon ofisi CRA-Carlo Ratti Associati, Çin’in Shenzhen kentinde tüm cephesi dikey bir hidroponik kentsel çiftlik olacak bir ofis kulesinin tasarımını yayınladı. Çin’in güneyindeki Shenzhen şehrinde bulunan Jian Mu Kulesi, önde gelen Çin süpermarket zinciri Wumart tarafından düzenlenen uluslararası bir yarışma için tasarlandı.

hidroponik çiftlik

Tasarım, doğal ve yapayın yakından örtüştüğü yeni bir gökdelen türü sunuyor. Binanın tasarımı, bina kiracılarının doğrudan kulenin içinde taze sebze ve meyve yetiştirmesini, satın almasını ve tüketmesini mümkün kılıyor.

CRA’nın kurucu ortağı ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde profesör olan Carlo Ratti, “Paris’ten New York’a ve Singapur’a kadar dünyanın her yerindeki şehirlerde küçük ölçekli kentsel tarım oluyor. Ancak Jian Mu Tower, bu tasarım fikrini bir sonraki seviyeye taşıyor. Bu tür bir yaklaşım, günümüzün en acil mimari zorluklarından birini ele aldığı için geleceğin şehirlerinin tasarımında önemli bir rol oynama potansiyeline sahiptir. Jian Mu Tower’ın çiftliği, yiyecek üretmenin yanı sıra, yüksek binalarda önemli bir konu olan güneş kırıcılara da yardımcı oluyor.” dedi.

hidroponik dikey çiftlik

Kulenin adı, antik Çin folklorunda cenneti ve dünyayı birbirine bağlayan “jian mu ağacının” efsanevi sembolünden türetilmiştir. Geleneksel inanışa göre, dünya kare iken cennet yuvarlaktır. Gökdelen, yükseldikçe kademeli olarak boru biçimine dönüşen dikdörtgen tabanıyla bu ilkeyi yansıtıyor. Kule, 51 katlı 90.000 metrekarelik bir alan sunuyor.

40.000 Kişinin Yiyecek İhtiyacı Karşılanacak

Dikey hidroponik çiftlik, yılda yaklaşık 270.000 kilogram yiyecek üretecek ve bu da yaklaşık 40.000 kişinin ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek. Jian Mu Tower, aynı bina içinde ekinlerin yetiştirilmesi, hasat edilmesi, satılması ve tüketilmesini kapsayan, kendi kendini idame ettiren bir gıda tedarik zinciri. Kulede ayrıca ofisler, süpermarket ve yemek alanı da bulunacak.

Tarıma yenilikçi yaklaşımlar konusunda uzmanlaşmış İtalyan merkezli bir şirket olan ZERO ile çalışan kulenin çiftliği, verimli ve sürdürülebilir kalırken salata yeşilliklerinden meyvelere ve aromatik bitkilere kadar her şeyi üretecek şekilde optimize edilmiş durumda. Yapay zeka destekli bir “sanal tarım uzmanı”, çiftliğin günlük operasyonları, sulama, beslenme koşulları ve diğer konularla ilgileniyor.

Dikey çiftliğin yanı sıra, binanın doğal ve yapay unsurları birçok farklı şekilde birbiriyle yan yana çalışıyor. Kulenin dışında, bir dizi peyzaj terası, nilüfer, eğrelti otu ve liçi gibi çok çeşitli bitki örtüsüne ev sahipliği yapıyor. Bu teraslar biyolojik çeşitliliği teşvik ederken, sürdürülebilir sulama sistemlerinde Shenzhen’in bol yağışından yararlanıyor.

dikey çiftlik

Ayrıca, Jian Mu Tower içindeki ofis çalışanları, dinlenme ve sosyal etkileşim için iç bahçeleri kullanabiliyor. Bahçeler iç mekanlara sorunsuz bir şekilde entegre edilerek kiracıların doğal bir ortamda hissetmelerini sağlayacak şekilde tasarlanmış. Binanın yüzeyindeki yeşilliklerin öne çıkması, kapalı alanlardaki güneş ışınımını ve klima ihtiyacını etkili bir şekilde azaltıyor. Ayrıca çalışanlar, ofislerinin mikro iklim koşullarını özelleştirmek için bir mobil uygulama kullanabiliyor.

topraksız tarım örnekleri

Jian Mu Tower, MKK’nın doğal ve tarımsal sistemleri kentsel yapılara dahil etme çabalarının en son örneği olarak göze çarpıyor. Benzer bir duyarlılığı paylaşan projeler arasında, Milano’da şu anda Covivio için yapım aşamasında olan ve halka açık 200 metre uzunluğunda bir bağın demirlediği bir bina kompleksi olan VITAE yer alıyor. Singapur’da stüdyo, CapitaLand için CapitaSpring Kulesi’ni inşa etmek için BIG-Bjarke Ingels Group ile işbirliği yapıyor. 2021’in sonlarında açılması planlanan 280 metre yüksekliğindeki bina, birkaç kata yayılan kapalı bir ormana sahip.

Son olarak, Shenzhen gökdeleninin akıllı süpermarket önerisinden önce, CRA tarafından İtalya’nın önde gelen süpermarket zinciri Coop Italia için tasarlanan 2015 Milano Dünya Fuarı’ndaki Future Food District açıldı.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi