Sürdürülebilir Alternatif: Patates Sütü

vegan süt
Yazan Ekolojist

Vegan süt ürünlerine her geçen gün bir yenisi daha eklenmeye devam ediyor. Soya, badem, kaju, yulaf, kinoa, hindistancevizi, arpa, fındık, macadamia ve kenevirden yapılan bitki bazlı alternatif sütler zaman içerisinde raflarda yerini almış ve pek çok vegan tarafından ilgiyle karşılanmıştı.

Bu defa inek sütüne sürdürülebilir bir alternatif olarak patates sütü karşımıza çıkıyor.

İsveç menşeili Dug isimli markanın yeni buluşu olan patates sütünün içerisinde D vitamini, C vitamini, B6 vitamini, magnezyum, folat, niasin, B12 vitamini, folik asit, bezelye proteini ve omega-3 açısından zengin kolza yağı gibi bir çok faydalı bileşen taşıyor.

Patates sütünün 2022 yılının en trend içeceği olacağı belirtiliyor. Peki patates sütü, diğer süt ve alternatif süt ürünlerinde eksik olan ne sunuyor?

patates sütü

Patates Sütünün Faydaları

  1. Sürdürülebilirlik. Patates sütünün sunduğu faydaların başlıcası çevresel fayda. Dug şirketinin web sitesinde yer alan açıklamaya göre, insanlar inek sütünden patates sütüne geçerlerse iklim etkilerini %75 oranında azaltabilirler.
  2. Laktoz ve glüten içermeyen vegan patates sütü, önemli ölçüde daha düşük karbon ayak izine sahip.
  3. Arazi kullanımı açısından bakıldığında yulaf yetiştirmekten iki kat daha verimli.
  4. Diğer süt çeşitlerinden 56 kat daha az suyla üretilebiliyor.
  5. D vitamini, C vitamini, B6 vitamini, magnezyum, folat, niasin, B12 vitamini, folik asit, bezelye proteini ve omega-3 açısından zengin kolza yağı gibi bir çok faydalı bileşen taşıyor.

Gıda trendlerini araştıran bir İngiliz süpermarket şirketi olan Waitrose, “iklimcilik” adını verdiği yeni bir diyet belirledi. Waitrose, iki bin tüketicinin katıldığı bir ankete dayanarak, ankete katılan müşterilerin %70’inin gıdalarının karbon ayak izini biraz veya çok önemli olarak değerlendirdiği sonucuna vardı. Bazıları 5:2 diyetini (Temel prensibi, beş gün boyunca “normal” yemek yerken, diğer iki gün kalori alımınızı günlük 500-600 civarında tutmaktır.) benimsiyordu, yani haftada beş gün vejeteryan yemekleri yediler. Bu sonuca göre iklimsel diyet tercihleri ​​yapan insanlar, muhtemelen en azından yeni patates sütünü deneyeceklerdir.

Waitrose ayrıca ankete katılanların yaklaşık %75’inin karantina sırasında yemek fikirleri için sosyal medyaya baktığını tespit etti. Her yaş grubundan 12’de biri, ankete katıldıkları bir gün içinde bir arkadaşına yemek fotoğrafı gönderdi veya sosyal medyada yayınladı. Bu yüzden patates sütü, 2022’de çok daha yaygın olarak kullanılacak gibi görünüyor.

Patates Sütü Nasıl Yapılır?

Vegan diyetine yeni bir ürün eklemek isteyenler için ev yapımı patates sütü iyi bir alternatif olabilir.

  1. Patatesleri küp küp bölün ve haşlamak için tencereye alın.
  2. Haşlanmış patatesleri ve tencereden ayırdığınız patates suyunu blendera ekleyin ve 5 dakika kadar yüksek devirde karıştırın.
  3. Hazırlamış olduğunuz patates karışımını tülbentten geçirerek pürüzsüz bir sıvı elde edin. En az iki saat soğuduktan sonra süt içilecek kıvama ulaşacaktır.
  4. İçerisindeki vitamini artırmak isterseniz, badem, fındık gibi ürünler ekleyebilir, vegan olmayanlar için ise bal kullanabilirsiniz. Böylelikle patates sütü daha sağlıklı ve lezzetli bir hale gelecektir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi