En İyi 5 Vegan Ayakkabı Markası

vegan ayakkabı
Yazan Ekolojist

Küresel deri endüstrisi, moda ve tekstil ürünleri üretmek için her yıl bir milyardan fazla hayvanın ürünlerini kullanıyor. Deri ürünlerin üretimi aynı zamanda sıklıkla ucuz işgücü kullanımını, artan atık ve daha yüksek karbon ayak izini beraberinde getiriyor.

Neyse ki vegan moda hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yaparak ekolojik ve etik kaygılarımıza son vermek üzere yoluna devam ediyor.

Vegan kelimesi ilk aşamada yalnızca bir beslenme şekli gibi hayatımıza girmiş olsa da, son dönemde moda, kozmetik ve hatta dekorasyon alanında bile kendini gösteriyor.

Okuyun: En İyi 10 Vegan Kozmetik Markası

Bitki bazlı deri ayakkabı ve çantalar son dönemde vegan deri modasının yükselen trendi ile bir çok alternatifi karşımıza çıkarıyor. Vegan ayakkabılar da bu trendi yakalayan en iyi örneklerden biri.

Vegan deri olarak adlandırılan, elma, üzüm, ananas, hindistan cevizi gibi meyvelerin kabuk ve saplarından üretilen tamamen bitkisel bazlı deriler, hayvansal ve suni deri ürünlerine değerli ve sürdürülebilir bir alternatif sunuyor.

Piyasadaki bir çok iyi ayakkabı markası artık vegan ayakkabı üretimine geçiyor. Onları vegan yapan şey, hayvansal yan ürünler olmadan ve çevre göz önünde bulundurularak yapılmış olmalarıdır.

Öncelikle çalışanlarının haklarına saygı duyan vegan ayakkabıları yapan bu markaların sadece hayvan haklarını değil aynı zamanda insan haklarını da koruduğu söylenebilir.

Daha da iyisi, daha az karbon ayak izine sahip çevre dostu malzemeler taşıyan ürünlerle çevre konusundaki endişelerini ürünlerine yansıtıyorlar. Ürünler fabrikalarda üretilse de, üreticiler vegan ayakkabılarını üretirken toksin üretmediklerinden emin olurlar.

İlginç bir şekilde, vegan ayakkabılarınızın tipik ayakkabılardan daha uzun süre dayanacağına güvenebilirsiniz çünkü genellikle suya dayanıklıdırlar. Ayrıca vegan ayakkabıların nefes alabilir ve kokusuz olduğu bilinmektedir.

Vegan ürünler, cildinize zarar verebilecek kimyasallar içermez.

En İyi 5 Vegan Ayakkabı Markası

Zulümsüz ve vegan seçenekler sunan, vegan deri kullanan en iyi 5 vegan ayakkabı markasını sizler için derledik. Bu markalar uygun fiyatlı, modaya uygun ve rahat vegan ürünler üretirken çevresel etkilerini en aza indiriyor ve sürdürülebilir alternatifler buluyor.

Piyasadaki en büyük ayakkabı markalarından bir çoğu artan vegan talebi üzerine vegan ayakkabı üretimi ve satışını hızlandırdı. İşte o markalardan bazıları:

1. Vans Vegan Ayakkabı

vans vegan ayakkabı

Vans Ayakkabı Vegan mı?

Patenci tarzı ayakkabıları ile son derece rahat, uzun ömürlü ve süper havalı görünen Vans ayakkabıların aynı zamanda stillerinin çoğu tamamen vegandır.

Vans’ın ayakkabılarından bazıları vegan ancak hepsi değil. Vans, pamuklu kanvas ve kauçuktan yapılmış birçok vegan ayakkabı sunar. Ancak bazı ayakkabılarında hala hayvanlardan elde edilen süet ve deri kullanılıyor.

Vans vegan ayakkabılarını ararken, domuz süet veya deri astarlara dikkat etmek önem taşıyor.

Vans Vegan Yapıştırıcı Kullanıyor

Vans ayrıca bitki reçinesinden yapılmış vegan yapıştırıcı kullanıyor. Yani vegan malzemelerden yapılmış bir ayakkabı bulduğunuzda, malzemelerin güvenli bir şekilde yapıştırıldığından (domuz kemiği yapıştırıcısının aksine) emin olabilirsiniz.

Vans’ın vegan ayakkabılarında sürdürülebilir pamuk kullandığını bilmek de harika. Vans, 2014’ten beri pamuk üretiminin çevresel etkisini azaltmak ve pamuk üreten bölgelerde ekonomik kalkınmayı iyileştirmek için çalışan Better Cotton Girişimi’nin bir parçası.

Hangi Vans Ayakkabı Vegan?

Vans’tan vegan spor ayakkabılar için müthiş seçenekler bulacaksınız. Marka, Classic Authentic, Old Skool ve Slip-On gibi tüm ana stillerini veganlaştırdı. En çok satan Sk8-Hi ayakkabı için vegan seçeneği bile var.

Vans Vegan Ayakkabı Listesi:

Vans’ın pek vegan ayakkabı çeşidi olsa da, kaykay yanlısı çizgisinde hala bir çok vegan seçenek bulunmuyor – bunun yakında değişeceğini umuyoruz.

2. Adidas Vegan Ayakkabı

adidas vegan ayakkabı

Adidas, 2018 yılında ilk vegan kampanyası olan “Our Icons Go Vegan”ı başlattı. Aynı yıl, ünlü tasarımcı Stella McCartney ile ortak bir projede ikonik Stan Smith spor ayakkabılarını vegan olarak piyasaya sürdüler.

Marka, Stan Smith’in ayakkabı serisinin zulümsüz ve %100 vegan olduğunu belirtmekle birlikte 2019’da renkli yıldız desenli kalın bir gökkuşağı ayakkabı bağı kullanarak bu serinin yeni bir versiyonunu çıkardılar.

Bitki bazlı malzemelerden yapıldığını ve hayvansal yan ürünler içermediğini gösteren kabartmalı Adidas Original vegan logosunu ayakkabıların arkasında görebilirsiniz. Ayrıca vegan ve çevre dostu yapıştırıcı kullanıyorlar.

Adidas vegan spor ayakkabılar, PU kaplı geri dönüştürülmüş polyester kullanılarak üretilir ve orta taban, yosunlardan elde edilen EVA köpüğünden yapılır.

Bu yosun bazlı EVA köpüğü, 30 litre kirli göl suyunun temizlenmesine yardımcı olduğu için son derece çevre dostudur. Adidas’ın vegan, büyüyen vegan ayakkabı endüstrisine hızlı ve iyi bir giriş yaptığı söylenebilir.

Adidas Vegan Ayakkabı Listesi:

3. Nike Vegan Ayakkabı

nike vegan ayakkabı

Vegan ayakkabılar, son birkaç yılda bir dizi şirket gibi Nike için de ana akım haline geldi.

Nike geçtiğimiz dönemde ger idönüştürülmüş malzemelerden yapılan “en düşük karbon ayak izi” spor ayakkabısını piyasaya sürdü ve ürünlerinin geleceğinin “döngüsel” olacağına inandığını duyurdu.

Peki hangi Nike spor ayakkabıları vegan? 2015 yılından beri Nike, hayvan bazlı yapıştırıcıları kullanmayı da bıraktı. Bu, üst kısımlarının derisiz yapılması şartıyla, tüm yeni ayakkabılarının vegan olduğu anlamına geliyor.

İşte sizin için derlediğimiz Nike vegan ayakkabılar.

Nike Vegan Ayakkabı Listesi:

4. Hummel Vegan Ayakkabı

hummel vegan ayakkabı

Hummel vegan ayakkabılarıyla hayvan dostu modern bir dünya sunuyor.

Hummel markasının geliştirmiş olduğu vegan ürünler, hayvan kaynaklı malzeme kullanmak istemeyen herkes için güçlü bir alternatif oluşturuyor.

Sosyologların toplumsal ilerleyiş üzerinde yaptıkları incelemeye göre, dünya üzerinde vegan yaşam tercihi her geçen gün daha fazla kişiye hitap ediyor ve pek çok kişi artık hayvanların da insanlar gibi özgürce yaşaması gerektiğini savunarak ayakkabıları için bir hayvanın öldürülmesini kabul etmediğini belirtiyor.

Yapılan çalışmalar sonucunda insanlığın ilerleyen dönemlerinde hayvansal ürün kullanmak bir vicdan suçuna da dönüşecek. Bu durumda, bugünden başlanarak vegan alternatifler üretiyor olmak doğaya bir borcun ödenmesi anlamını taşıyor.

Vegan ayakkabı üretiminde öncü markalardan biri olan Hummel markası, hayvansal olmayan deri ile geliştirdiği ayakkabıları satışa sunarak vegan hayat tarzını benimseyen kişiler için de alternatif oluşturuyor.

Hem yürüyüş hem de koşu için özel olarak geliştirilen Hummel vegan ayakkabı koleksiyonu, spor yaparken ihtiyaç duyduğunuz tüm desteği veriyor. Ortopedik şekilde tasarlanan taban kısmı ile en hareketli aktiviteleriniz sırasında bile zemin tarafından sert şekilde etki almanızın önüne geçiliyor.

Spor salonu içinde gerçekleştirdiğiniz antrenmanlarda kullanmanız için de uygun bir yapıya sahip olan Hummel vegan ayakkabı modelleri, yaptığınız spordan en yüksek verimi almanıza yardımcı olacak şekilde dizayn edilmiş.

İşte sizin için derlediğimiz Hummel vegan ayakkabılar.

Hummel Vegan Ayakkabı Listesi:

5. Converse Vegan Ayakkabı

converse vegan ayakkabı

Converse vegan yapıştırıcı kullanması ile birlikte kanvas modellerinin çoğunda hayvansal ürünler yoktur. Tüm popüler Chuck Taylor All Stars ayakkabıları, dış katmanı kanvas, yapıştırıcı ise sentetik olduğu için tamamen vegandır. Ancak One Star ve Fastbreak modelleri deri içerdiği için vegan değildir.

Deri kullanılmayan Converse’lerin tümü tamamen vegandır, çünkü hepsinde zulüm içermeyen yapıştırıcı vardır. Yani yapıştırıcı herhangi bir hayvansal ürün kontaminasyonu içermez – her ne kadar birçok model vegan olmayan deriye sahip olsa da. Bu nedenle bu tarz Converse ayakkabılar güvenle satın alınabilir ancak hayvanlardan elde edildiği için deri veya yün içeren herhangi bir şeyden kaçınmak önemlidir.

Bu durum Converse şirketine gönderilen bir e-posta sorgusu ile doğrulanmış durumda. Yapıştırıcılarının hayvansal olmadığını ve bazı modellerin tamamen vegan olduğunu belirtiyorlar. Bununla birlikte, vegan olarak pazarlanmamalarının nedenini de aşağıda açıklıyorlar:

Tüm yapıştırıcılarımız sentetik ve hayvan bazlı değildir. Chuck Taylor All Stars stilleri vegan dostudur. Malzemelerimizin çoğu hayvansal yan ürün içermezken, ürünler hayvansal yan ürünler içerebilecek bir tesiste üretilebilir. Sonuç olarak, ürünlerimizi gerçekten Vegan olarak tanıtmamız mümkün değil.

Görüşmek İçin E-posta Sorgusu

Converse, deri ayakkabı da ürettikleri için tamamen vegan bir şirket değil. Bunlar aynı fabrikada üretiliyor, yani kendilerini vegan olarak pazarlayamıyorlar. Bununla birlikte, sentetik ayakkabıları %100 vegandır. Bu durum Nike ve New Balance gibi diğer ayakkabı markaları için de geçerlidir.

İşte sizin için derlediğimiz Converse vegan ayakkabılar.

Converse Vegan Ayakkabı Listesi:

Kaynak:

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi