Su Kaynaklarınızdaki Plastik Kirliliğini Ölçebilirsiniz

denizlerdeki plastik kirliligi

Plastik kirliliği gezegeni, özellikle de marin yaşamı tehdit eden ciddi bir problem. Gözle görülemeyen boyuttaki mikroplastikler içtiğimiz suda bile bulunuyor ve sadece suda yaşayan canlıları değil direkt olarak insan sağlığını da etkileyen boyutlara ulaşmış durumda.

Tıklayın:Plastik İçiyoruz! İçme Suyunda Mikroplastik Tehlikesi

Tıklayın: 11 Büyük Markanın Suyunda Plastik Bulundu

Çevrenizde bulunan su kaynaklarında plastik bulunuyor mu? Bunu öğrenmenin kolay ve pratik bir yolu bulunmuş ve kitleri Kickstarter projesi olarak karşımıza çıkıyor.

plastik kirliliği

Kickstarter’da tamamen finanse edilen Babylegs isimli girişim suyun yüzeyinde plastik kirliliği olup olmadığını ölçmeye yarayan ucuz ve basit bir kendin yap (DIY) test kiti.

Babylegs, plastik kirliliği üstünde çalışmalar yürüten çevresel eylem araştırma laboratuvarı CLEAR tarafından tanıtıldı. CLEAR, proje üzerinde, toplumun da katılımını sağlamak amacıyla açık kaynak araçları geliştiren bir topluluk olan Public Lab adlı kuruluşla birlikte çalışıyor.

Babylegs, basit bir tasarım sunuyor ve ucuz ve geri dönüştürülmüş malzemelerden üretiliyor. Evde basit bir kaç parçayı bir araya getirerek kolaylıkla yapabileceğiniz bir kendin yap (DIY) kiti.

Babylegs, kar amaçlı bir üründen ziyade daha çok kişiye, ucuz ve verimli bir şekilde farkındalık sağlamaya yarayan bir araç olarak nitelendiriliyor.

babylegs

Büyük, küçük herkesin kolaylıkla yapabileceği bu ürün için temel tedarik listesi; bebek çorabı, su şişesi, zımpara kağıdı, matkap, makas, ip, tesisatçı kelepçesi ve tornavidadan oluşuyor.

babylegs yapılışı

 

Bir kaç sarf malzemeyi evinizde tedarik edip bir araya getirerek veya kiti satın alarak Babyleg’lerinizi yapabilir ve en yakın su kaynağına gidebilirsiniz.

babylegs nasıl yapılır

BabyLegs bu anlamda okullarda yapılacak sosyal sorumluluk projeleri için oldukça güzel bir örnek teşkil ediyor.

babylegs nasıl yapılır

BabyLegs birçok farklı yerde kullanılabilir. Analiz için örnek toplamak adına ürünü bir tekneden, köprüden veya iskeleden sürükleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın