Su Buharının Küresel Isınmaya Etkileri

Yazan Ekolojist

Küresel ısınma insanların doğaya müdahalesi sonucu ortaya çıkmıştır. Özellikle zararlı gazların atmosfere salınması sonucunda bu gazların doğada sera etkisi yaratması ile ortaya çıkmıştır. Küresel ısınmaya neden olan gazlar nelerdir dediğimizde ise akla ilk gelenler metan gazı, karbandioksit, karbonmonoksit diazotoksit ve ozon gazıdır. Bu gazların her birinin doğada görevleri vardır. Örneği karbondioksit gazı doğada sera etkisi yaratan gazlar arasında en çok yer kaplayanıdır.

Sanayinin gelişmesinin ardından bu gaz fabrikalar aracılığıyla doğaya bol miktarda salınmaya başlanmıştır. Karbondioksit gazından sonra sera etkisinin en fazla görüldüğü gaz türü Metan gazıdır. Karbonmonoksit gazı ise diğer gazlara göre çok daha zehirli olduğundan doğada bol miktarda var olması küresel ısınmanın gerçekleşmesine neden olacaktır. Ozon gazı ise doğada en önemli göreve sahip olan gazdır. Ozon tabakası dediğimiz katman bu gazdan oluşur ve  doğada ki ısı dengesi yine bu gaz sayesinde olur. Canlıların yaşamına elverişli sıcaklığı bu katman belirler.

Küresel Isınmanın Etkileri Nelerdir?

Küresel ısınmanın etkileri insanlar tarafından geçte olsa anlaşılmaya başlanmıştır. Küresel ısınmanın doğaya ve insan yaşamına çok çeşitli etkileri bulunmakta. Bunlardan birincisi deniz seviyesinin giderek yükselmesi. Küresel ısınma nedeni ile bozulan ısı dengesi kutup ve çevresinde ki buzulların erimesine yol açıyor bu da tabi ki de deniz sularının yükselmesine neden oluyor. İkinci bir etki olarak ekosistemin bozulması diyebiliriz.

Ekosistemlerin bu durumdan olumsuz etkilenmesi ile hayvan ve bitki neslinin tükenmesi söz konusu oluyor. Üçüncü etki olarakta mevsimlerden bahsedebiliriz. Küresel ısınmanın dünyaya etkileri en çok mevsimler üzerinden farkedilebiliyor. Bu etkiler, yazların uzun olması, kış aylarının geç gelmesi ve yağışın olmaması, yaz aylarının da aşırı sıcak geçmesidir.

İnsanlar küresel ısınmanın etkilerini ne kadar anlamak istemeselerde mevsimsel değişiklikler dünyada işlerin çokta yerinde gitmediğini ortaya koyuyor. Ama üzerinde yaşadığımız ve gelecek nesillerimize miras bırakacağımız bu dünyamızı kurtarmakta bizim elimizde. Çünkü onu bu hale de insanoğlu getirdi. Karamsarlık içerisine girmeden doğamıza saygılı davranarak bunu başarabiliriz. Devletler de küresel ısınmanın etkilerini en aza indirecek önlemler almalıdır ki bu çabamızda başarıya ulaşabilelim.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın