Sırt Çantasıyla Güneş Enerjisi Üretiyorlar

Yazan Ekolojist

Tüm dünyanın farkında olduğu bir tehdit küresel ısınmadır. Bu durumun etkileri en çok da iklimler üzerinde kendisini gösteriyor ve iklimler yıllar geçtikçe değişiyor. Buna bağlı olarak tüm ekolojik sistem ve canlılar olumsuz etkileniyor. Küresel ısınmanın meydana gelmesinin ve artarak devam etmesinin başlıca nedenlerinden biri sürekli olarak ve bririncil enerji kaynağı olarak kullanılan karbon bazlı fosil yakıtlardır.

Çünkü bu yakıtlar enerjinin yanında sera etkisine neden olacak gazlar da açığa çıkarırlar ve bunun sonucunda atmosfer tabakasında birikip sera etkisini artırmaya devam ederler. Ayrıca üretilen enerjinin geri dönüşümü de olmadığı için maliyet açısından da doğal kaynak kullanımı açısından da ekonomik değildirler.

güneş enerjili powerbankGüneş Enerjili Solar Powerbank

FİYATLARI GÖSTER

Tüm bu sorunlar ve daha fazlası göz önünde bulundurulduğunda dünya geneline de yansıyan bir şekilde yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjiye geçiş söz konusu olmaya başladı. Bu yenilenebilir enerjilerin başında güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, termal enerji gibi türler geliyor. Hayatın her alanına modifiye edilmeye çalışılan bu yenilenebilir enerji sistemlerine bir yenilik olarak kendi güneş enerjisini üreten çanta eklendi.

Kendi Enerjisini Üreten Sırt Çantası

FİYATLARI GÖSTER

Sırt çantasına güneş enerjisi üretebilen küçük boncuklar yerleştirilmiş ve bu boncuklar sayesinde hareket halinde enerji üretimi sağlanmış ve bu enerji akıllı cihazları anında şarj edebilmek için kullanılabilir. Bu yeni teknolojik dizaynın sahibi benzer başka çalışmaları ile de tanınan Pauline van Dongen. Hollandalı tasarımcının bu tasarımı oldukça kullanışlı, özellikle doğa yürüyüşü sevenler için.

Tıklayın: Mobil Güneş Enerjisi

Radius sırt çantasının askılarına yerleştirilmiş bu özel boncuklar sayesinde o anda hareket ile enerji üretimi mümkün. Bu üretilen enerji çantanın üst cebindeki bir manyetik toka yardımı ile cihaza aktarılabilir. Bu askıların üreticisi olan şirket Sphelar Power adında bir enerji şirketidir.

Çantanın tasarımı için Eva de Laat ile çalışılmış ve gelişimi için Şangay’da bulunan Santoni laboratuvarına başvurulmuş. Sonucunda ortaya çıkan Radius çantadaki askı ipleri sayesinde güneş enerjisi üretimi sağlanmış. Küçük gibi görünen ama aslında istendiğinde enerji üretiminin hayata nasıl entegre edilebileceğini göstermesi açısından oldukça etkili bir örnek tasarım olmuş.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi