Paris Antlaşması Hedefi Şimdiden Şaştı

Yazan Ekolojist

Paris Antlaşması’nın küresel ısınma ile ilgili belirlediği 1,5 derecelik ısınma hedefinin şimdiden aşıldığı açıklandı. Önümüzdeki ay yayınlanacak olan IPCC (Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli) raporuna dair açıklamalarda bulunan rapor yazarı Drew Shindell, Paris Antlaşması’nın hedefleri ile ilgili ülkelerin verdikleri sözleri tutmadığını ifade etti. Yapılan araştırmalarda hedefin yalnızca kağıt üzerinde kaldığı anlaşılıyor.

Paris Antlaşması’na taraf olan ülkeler, küresel ısınmayı 1.5 derecede tutma hedefi belirlemişti. Rapor şimdiden bu sınıra ulaşıldığını gözler önüne seriyor.

Olasılık Uzakta

Duke Üniversitesi’nde çalışan Drew Shindell, Paris Antlaşması hedefi olan 1.5 derecelik küresel ısınma hedefine ulaşmak için enerji, gıda ve ulaşım sektörlerde ciddi değişimlerin yaşanması gerektiğini; fakat bunun çok uzağında olunduğunu da sözlerine ekledi. Bu gerçeğin IPCC raporunda açıkça görülebildiğini de ifade etti.

Raporun detaylarını açıklamayan Shindell, 1.5 derecelik bir ısınmanın önüne geçilmesi için alınması gereken önlemlere de dikkat çekti. Bu önlemler arasında, sera gazı salınımının azaltılması, başta kömür olmak üzere fosil yakıtlarının kullanımının yasaklanması ve enerji üretiminde güneş ve rüzgardan faydalanılması geliyor. Bunların hepsinin uygulanmasına rağmen bu hedefe ulaşılabilmesi için hali hazırda havada dolanan sera gazlarının da yakalama teknolojileri ile yakalanarak toprağa gömülmesi gerekiyor.

Bazı ülkelerin iklim değişikliği konusunda üzerine düşen değişiklikleri yapsa da, bu etkiye en fazla katkı sağlayan ülkelerden biri olan ABD’nin Paris Antlaşması’na karşı tutum değişikliği endişe verici.

Paris Antlaşması Hedefi Suya Düştü

Paris Antlaşması’na taraf olan ülkeler 2015 yılında küresel ısınmayı sanayileşme öncesi 2 derecede tutmak konusunda anlaşmış, asıl hedef olarak bu sınırı 1,5 dereceye çekmek konusunda mutabık kalmıştı. Bu hedefe ulaşılamaması ile ilgili olarak taraf ülkelerin nasıl bir adım atacağı ise henüz bilinmiyor.

Etkiler Artıyor

Son 100 yıllık sürece bakıldığında, Dünya halihazırda 1 derecelik ısınma yaşadı. Bu durum “doğal afetler” olarak nitelendirilen doğa olaylarının artmasına neden oluyor. Son yıllarda artan sıcak hava dalgaları, fırtınalar, deniz seviyesinin yükselmesi gibi olayların temelinde küresel ısınma yatıyor. Bu olaylar insanlar için hem maddi hem manevi kayıplar anlamına gelirken, ekosistem üzerinde de dönüşü olmayan zararlara yol açıyor.

En son yaşanan doğa olaylarından biri olan Florence Kasırgası’nda 24 kişi yaşamını kaybetmiş, 500 bine yakın ev ise kasırgadan zarar görmüştü.

 

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

1 Yorum

Düşüncelerinizi Paylaşın