IKEA Hindistan’da Güneş Enerjili Araçlarla Teslimat Yapacak

ikea elektrikli araç
Yazan Ekolojist

IKEA geçtiğimiz günlerde Hindistan’daki ilk mağazasının açılışını yaptı. Ünlü mobilya üreticisi Hindistan’da açtığı ilk mağazasında nakliyat işlemlerinin yüzde 20’sinde elektrikli triportörler kullanacağını duyurdu. IKEA üç yıl içerisinde bu oranı yüzde 60’a çıkaracak.

IKEA’nın yaklaşık iki yıldan fazla bir süredir yapım aşamasında olan Hindistan’ın Haybarad şehrindeki ilk mağazası açılışını 40.000 müşteri ile gerçekleştirdi.

ikea hindistan

Yapılacak olan teslimatlar için ise Hindistan’ın ulaşım ağına uyum sağlamayı hedefleyerek hoş bir yerel adım attı. Şirket nakliye için standart araçların yanı sıra, yüzlerce elektrikli triportör atadı.

Güneş enerjisi ile çalışan çevre dostu elektrikli triportörler mağazanın dağıtım filosunun yüzde 20’sini oluşturacak ve ülkenin yoğun trafiğinde teslimatların kolayca iletilmesine yardımcı olacak.

Bu triportörler çevreci olmasının yanı sıra Hindistan’ın dar ve kalabalık sokaklarında rahat hareket edebilmek açısından da kolaylık sağlıyor.

ikea güneş enerjili araç

IKEA Hindistan Bölge Müdürü Patrik Antoni “Hindistan’daki ilk yılımızda müşteri teslimat filomuzun yüzde 20’si elektrikli araçlardan oluşacak. İkinci yılda bu oranı yüzde 40’a üçüncü yılda ise yüzde 60’a çıkarmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Mağazada 4 bin Adet Güneş Paneli Bulunacak

Auto rickshaw olarak da adlandırılan bu motorlu ve 3 tekerlekli çekçekler, 400.000 metrekarelik yeni IKEA mağazasının çatısına yerleştirilen 4.000 güneş panelinin sağladığı enerjiyle şarj edilecek. Buradan elde edilen elektrik aynı zamanda mağazanın içinin aydınlatılmasında da kullanılacak.

Enerjisini güneşten alan bu triportörler, bölgedeki fosil yakıtlarla çalışan diğer araçlara göre çok daha az kirlilik yaratıyor.

IKEA bunun yanı sıra bir adım daha ilerleyerek tüm çalışanları ve müşterileri için elektrikli araç şarj hizmeti sunmayı da planlıyor.

IKEA Hindistan’da 2025 yılına kadar 25 mağaza açmayı hedefliyor.

Şirket bir süredir daha sürdürülebilir ve daha yeşil enerji uygulamaları için çalışmalar yürütüyordu. Küresel olarak şirketin mağazalarının yüzde 90’ı enerjilerinin bir kısmını güneş panellerinden karşılıyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın