Küresel Çevre Sorunlarına Alternatif Çözümler Üretebilmek İçin Sürdürülebilir Mimarlık Projeleri

sürdürülebilir mimarlık
Yazan Ekolojist

Küresel çevre sorunlarına çözüm getirmek amaçlı sürdürülebilirlik ve mimarlık kavramları üzerine de bir takım çalışmalar yapılmaktadır. Bu bağlamda bir çok yeni kavram mimarlık lugatına girmiş ve bir çok yeni uygulama mimarlık alanında kendisine yer bulmuştur.

Tıklayın: Sürdürülebilir Mimari Nedir?

Mimaride yapılarda kullanılan enerjinin verimli olması, enerji kayıplarının mimimuma indirilmesi adına kullanılan geliştirilen uygulamalar bu anlamda mimaride kendilerine yer bulmuşlardır. Yeni yapılarda sık sık karşımıza çıkan enerji kayıplarının önüne geçen akıllı ev uygulamaları aslında bu politikaların bir sonucu olarak hayat bulan uygulamalardan bazılarıdır.

İnşa edilen yapıların çevre ile dost uygulamalara sahip olması da oldukça önemli bir kriter olarak mimaride sürdürülebilirlik anlayışında karşımıza sıkça çıkmaktadır. Binaların ısıtılması ile ilgili uygulamalarda da sürdürülebilirlik kavramının mimariye katmış olduğu artı değerleri görmek mümkün aslında. Binaların iklim şartlarına göre kontrollü olarak ısıtılması uygulaması bunlardan en önemlisi olarak karşımıza çıkıyor.

yeşil mimari

Yeşil mimari dediğimiz kavram enerji tasarrufu yaratmak ve çevre ile dost bir yapı oluşturabilmek adına yapılan faaliyetlerin mimaride genel adı olarak anılmakta ve son yıllarda bu sektörde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Yeşil mimari ile birlikte ekolojik tasarımlar kavramı yine mimaride son yıllarda bu amaçla sıkça kullanılır hale gelmiştir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi sürdürülebilirlik ve mimarlık politikaları mimarlık alanina bir çok yeni kavramı ve uygulamayı da kazandırmıştır demek yanlış olmayacaktır.

Mimaride Son Yirmi Yılın Öne Çıkan Uygulamaları

Mimaride geliştirilen yeni politikalar ve öne çıkan sürdürülebilirlik ve mimarlık kavramlarının asıl ve yegane amacı küresel çevre sorunlarına alternatif çözümler üretebilmekten geçiyor. Mimaride son yirmi yıla bakıldığı zaman bu kavramların zaman zaman öne çıktığı görülmekte modern mimariye geçiş yapıldığından bu yana bu kavramlar mimariye yön vermekte demek yanlış olmayacaktır.

sürdürülebilir mimari

Yeni dönem mimaride önemli kriterlerin başında küresel çevre sorunları karşısında ne yapılabilir, bu mimariye nasıl yansıtılabilir ve en önemlisi nasıl sürdürülebilir ve geliştirilebilir gibi bazı sorular gelmektedir.

Tıklayın: Mimaride Yeni Dönem Sürdürülebilir Mimari

Sürdürülebilir mimari modern mimaride kendisine önemli bir gelişim alanı bulmuş ve zaman zaman da mimaride kendini hissettirecek bir takım uygulamalara imza atmıştır. Günümüzde bu kavramlar bizlere artık daha tanıdık gelmekte ve en azından ne ifade ettiklerini anlama konusunda artık daha iyi olmaktadır. Mimaride yansımaları yeni bir dönem başlangıcıdır diyebileceğimiz nitelikte olduğu için son yirmi yıldır adını sık duymuş olsak da son dönemde etkisini daha fazla göstermeye başladığını söylemek mümkündür.

Türkiye’de de Sürdürülebilir Mimarlık Uygulamalarını Görmek Mümkün

Son yıllarda mimarideki bu yeni yapı anlayışına yavaş yavaş ülkemizde de rastlamaya başladık. Bundan bir on yıl önce yurt dışında yapılan uygulamalarını ve başarılı proje çalışmalarını sık duymamıza rağmen ülkemizde belki de maliyeti sebebi ile de bu uygulamaları pek göremiyorduk. Son yıllarda artık ülkemizde de sürdürülebilirlik ve mimarlık kriterleri kapsamında binalarımızda oldukça güzel uygulamaların hayata geçirilmeye başlandığını söylemek mümkündür.

yeşil mimarlık

Çevresel faktörler ve gerek ev gerekse iş yerlerimizin yani binalarımızın özellikleri yaşam kalitemizi birebir direkt olarak etkilemektedir. Dolayısı ile çevre şartları ile uyumlu, çevreye dost binalar üretmek insan oğlunun yaşam kalitesini artırmak için bir lüks değil artık bir gereklilik haline gelmiştir.

Bununla birlikte yaşam kalitemizi sadece kendi oturduğumuz bina değil kentsel tasarımlar da oldukça fazla etkilemektedir. Çevre ve iklime duyarlı olarak yapılmış kentsel tasarımlar yaşamımız için son derece önemli bir ayrıntıdır.

sürdürülebilir yapı

Bu kadar çok kuralın olduğu mimari görsellikten uzaklaşır diye düşünenler içinde sürdürülebilir mimaride oldukça şık ve göze hitap eden tasarımların olduğunu hatırlatmak da faydalı olacaktır.

Tıklayın: Geleceğin Mimari Tasarımından Örnekler

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi