Kaliforniya Yangınında Tavşanı Kurtaran Adam

kaliforniya yangın tavşan

4 Aralık Pazartesi akşamı Los Angeles’ın kuzeyindeki Ventura ilçesinde yer alan Santa Paula bölgesi çevresinde başlayan yangın Santa Ana rüzgarlarının etkisiyle çevre bölgelere yayıldı. Geniş çaplı yangının iklim değişikliği ile olan bağlantısı da gündeme geldi.

Geniş çaplı yangın Güney Kaliforniya’yı tahrip etmeye devam ediyor. Yangın Ventura Bölgesinde etkisini artırırken, La Conchita’da yangının ortasında kalan bir tavşanı kurtaran adam günün kahramanı oldu.

Haberciler tarafından röportaj yapılmasını reddeden adam için, tavşanı kurtarmak adına hayatını riske attığı belirtildi.

Kaliforniya Fish and Wildlife sözcüsü Peter Stro SFGate’e verdiği demeçte, “Ateş, hayvanların sürekli uğraşmak zorunda olduğu bir şey. Mahallenizde bir vahşi hayvanla karşılaşırsanız, onu rahat bırakın.” dedi.

Live Science’a göre, küçük hayvanlar genellikle yangınlarla baş etme konusunda iyi. Özellikle tavşanlar toprağın altına girip kendilerini koruyabilir. Ateşten kaçmayan bir tavşanın, orada bulunmak için iyi bir nedeni olabilir – örneğin, yavrularını kurtarmak gibi.

kaliforniya yangını tavşan

Araştırmacı E.V. Komarek, daha önce kontrollü bir yangının alevlerinin kenarına yavrularını kurtarmak için koşan bir sıçanı gözlemlediklerini belirtti.

Live Science yazarı Rafi Letzter, “ateş yakınında hareket eden vahşi bir hayvan görürseniz, yapabileceğiniz en iyi şey onları kendi haline bırakmak” diyor.

Cuma günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Donald Trump, Vali Jerry Brown’dan gelen bir talebi takiben acil durum ilan etti ve federal yardım talebinde bulundu. İklim değişikliğinin etkileri ve tahribi farklı şekillerde görülmeye devam edecek gibi görünüyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın