İngiltere’de Plastik Poşet Ücretli Oldu, Kullanımı %86 Azaldı

plastik poşet ücreti

İngiltere’de 5 Ekim 2015’ten beri tek kullanımlık plastik poşetlerin ücretli olması uygulaması oldukça iyi sonuçlar verdi. İngiltere hükümetinin açıkladığı verilere göre yedi büyük süpermarkette kullanılan plastik poşet sayısı %86 oranında azaldı.

Hükümete göre uygulama, 2015 yılı Ekim ayında başladığından beri, ülkedeki tüm süpermarket zincirlerinde 2017/2018 mali yılında, 2016/2017 mali yılına göre 289 milyon daha az poşet kullanıldı.

Atıkların azaltılması amacıyla çalışmalar yürüten kuruluş WRAP’in açıkladığı veriye göre, İngiltere’de bulunan yedi büyük süpermarkette 2014 yılı boyunca toplam 7,64 milyar poşet kullanılmış.

plastik poşet ücretli

Açıklanan diğer bir veriye göre kişi başı torba kullanım sayısının aynı dönemler arasında 38’den 32’ye gerilediği belirtiliyor.

Poşet kullanımının İngiltere’de ücretli olması ile birlikte 250’den fazla tam zamanlı çalışanı olan tüm büyük süpermarket ve mağazalarda, tüketicilerden tek kullanımlık poşetler için 5 penny (0.05 İngiliz sterlini, 0.32 TL)  alınıyor.

Belirlenen ücret oldukça düşük olmasına rağmen uygulamanın caydırıcı olduğu açıkça görülüyor. Ücretli poşet uygulaması ile gereksiz poşet kullanımının önüne geçen İngiltere, çevre kirliliğine neden olan plastik poşetler için çalışma başlatan veya başlatacak olan ülkeler açısından da iyi bir örnek teşkil ediyor.

plastik poşet deniz kirliliği

Çevre, Balıkçılık ve Sucul Kaynakları için araştırma ve bilim enstitüsü olan ve İngiltere’de Çevre, Gıda ve Kırsal ilişkiler Departmanı (DEFRA) bünyesinde faaliyet gösteren CEFAS bünyesinde çalışan uzman Thomas Maes, ” yürürlüğe giren uygulama ile birlikte İngiltere’deki deniz tabanıyla ilgili taramalarımızda balık ağlarının yakaladığı plastik poşetlerin yüzdesinde keskin bir düşüş gözlemledik” açıklamasına bulundu.

Doğada yüzyıllarca yok olmayan plastik maddelerin kullanımındaki azalma, okyanusların geleceği açısından oldukça önemli.

Uygulamanın Yaygınlaşması Öngörülüyor

İngiltere’de başarıyla sonuçlanan uygulama için çevreci örgütlerin, benzer bir uygulamanın plastik şişelere ve tek kullanımlık kahve bardaklarına da getirilmesini talep ettiği belirtiliyor.

Plastik poşet kullanımına sınırlandırma getirmek isteyen ülkeler arasında Hindistan’da yer alıyor.

Tıklayın: Hindistan’ın Mumbai Kentinde Plastik Poşetler Yasaklandı

Türkiye’de ise Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’ne göre 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile ücretli olacak plastik poşetlerin ücreti ve kullanımının hangi oranda azalacağı merakla bekleniyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın